REKLAMA

Transformacja energetyczna: Kończy się czas pism i rozmów

Organizacje „Solidarności” w Grupie TAURON wszczęły w swoich firmach spory zbiorowe. To wyraz niepokoju o miejsca pracy w związku z prowadzonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych procesem transformacji energetycznej. W całej branży wśród załóg rośnie niepokój, a liderzy „Solidarności” zwracają uwagę na niedotrzymywanie przez stronę rządową dotychczasowych ustaleń. Dzisiaj w tej sprawie odbyło się spotkanie on-line Prezydium Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Związku Piotrem Dudą.
 Transformacja energetyczna: Kończy się czas pism i rozmów
fot. Jacek Halicki - Wikipedia CC BY-SA 4.0

Marek Boiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Energetyki relacjonując sytuację w branży wskazał na zagrożenia dla branży energetycznej wynikające z działań rządu i pozorowany dialog.

- Nikt nie odpowiada na pisma, nikt nie mówi prawdy, wszystkie ustalenia, deklaracje i terminy nie zostały dotrzymane – powiedział Boiński.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że energetyka to system naczyń połączonych. Dotyczy zarówno górnictwa, jak i wytwarzania, dystrybucji oraz wszystkich sektorów, bez których system nie może funkcjonować. Dlatego w sprawie transformacji energetycznej „Solidarność” będzie podejmowała wspólnie w sposób skoordynowany.

- Atmosfera wśród załóg jest bardzo zła, są obawy, że kilkadziesiąt tys. ludzi pójdzie na bruk. Ponadto mamy informacje, ze nie ma co liczyć na jakiekolwiek środki na energetykę konwencjonalną, a wszelkie ustalone terminy, harmonogramy i spotkania nie zostały dotrzymane albo się nie odbyły – relacjonowano.

Szef „Solidarności” Piotr Duda przypomniał, że każda organizacja związkowa ma obowiązek w obronie miejsc pracy podejmować wszelkie konieczne działania z protestami włącznie i „Solidarność” ma do tego wszelkie narzędzia.

Bardzo mocno podkreślano też konieczność zawarcia branżowego, a nawet sektorowego układu zbiorowego. To szczególnie istotne przy trwających przekształceniach własnościowych, np. firm przejmowanych przez Orlen.

W spotkaniu on-line oprócz Prezydium Krajowej Sekcji Energetyki i przewodniczącego Komisji Krajowej udział wziął Jarosław Grzesik, szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, zastępca przewodniczącego KK ds. branż Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny członek Prezydium KK oraz Robert Szewczyk, koordynator ds. polityki klimatycznej KK.

ml


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura