REKLAMA

Paweł Mucha: Prezydent uważa, że program nowego ładu zawiera dobre rozwiązania

Prezydent Andrzej Duda uważa, że program nowego ładu zawiera dobre rozwiązania i oczekuje, że ten plan będzie przedstawiony opinii publicznej i poddany konsultacjom – zapewnił doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
 Paweł Mucha: Prezydent uważa, że program nowego ładu zawiera dobre rozwiązania
/ PAP/Tytus Żmijewski

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że ze względu na sytuację epidemiczną rząd zdecydował o przełożeniu zaplanowanej na sobotę prezentacji programu nowego ładu – rozwoju kraju po pandemii.

W sobotę na antenie Polskiego Radia 24 Pawła Muchę zapytano o to przesunięcie terminu prezentacji.

"Dla mnie nie ulega wątpliwości, że kontekst społeczno-gospodarczy i kontekst powrotu na drogę wzrostu gospodarczego jest niezwykle istotny" – podkreślił Mucha. Przypomniał, że mija rocznica walki z pandemią w Polsce. Mówił o "gigantycznych środkach publicznych skierowane na ratowanie miejsc pracy" w Polsce.

"Te działania są skuteczne, bo udało się doprowadzić do sytuacji, że Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o najniższy wskaźnik bezrobocia – nie wszystkie miejsca pracy uratowano, ale prezydent Andrzej Duda wspólnie z rządem (...) doprowadzili do tego, że ta perspektywa wyjścia z kryzysu jest dość dobra" – ocenił doradca prezydenta.

Mucha przyznał, że program został już przedstawiony prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

"Prezydent oczekuje, że ten plan będzie przedstawiony opinii publicznej i poddany konsultacjom z ekspertami. Uważa, że tam są dobre rozwiązania i chciałby, żeby one były dyskutowane, bo musimy mówić o perspektywie wyjścia z covidu" – podkreślił minister.

"Na pierwszym miejscu jest walka o życie i zdrowie, a na drugim to jest kwestia kontekstu społeczno-gospodarczego i przygotowania do jak najszybszego wyjścia z kryzysu. Musimy myśleć o tym z pespektywy państwowej i z perspektywy całego funkcjonowania w życiu społecznym. (...) Jesteśmy zmęczeni pandemią, musimy przetrwać ten etap obostrzeń. (...) Ale jeśli chodzi o nasze życie gospodarcze, to będziemy te wyzwania podejmować i mamy plan na to, jak to zrobić i takie rozwiązania zostały przygotowane" – zapewnił, mówiąc o programie.

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie projektu nowego ładu. Było to już drugie spotkanie prezydenta z premierem w tej sprawie.

W komunikacie po spotkaniu Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że nowy ład zawiera plany inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego, także w kontekście wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

W lutym kierownictwo PiS zaakceptowało program nowy ład. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zawiera on przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje wiele projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

W ostatnią sobotę PiS zaprezentował 10 głównych haseł nowego ładu. Zgodnie z zapowiedzią są to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i złota jesień życia. 

Autor: Krzysztof Kowalczyk


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura