REKLAMA

"DGP": Pod koniec roku Krzysztof Szczerski obejmie nowe stanowisko

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku były szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy obejmie placówkę w Nowym Jorku – pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
/ prezydent.pl

Jak przypomina gazeta Krzysztof Szczerski jest obecnie pełnomocnikiem prezydenta Andrzeja Dudy do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. "Jeszcze do stycznia był szefem jego gabinetu politycznego" - podaje dziennik.

"Według naszych informacji za kilka miesięcy ma objąć stery placówki przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Sam zainteresowany nie chce tej sprawy komentować" - czytamy w "DGP".

Dziennik wskazuje, że sprawa obsadzenia stanowiska ambasadora przy ONZ jest przedmiotem wewnętrznych rozmów pomiędzy prezydentem, premierem oraz Krzysztofem Szczerskim. "Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i zostanie podjęta w centrali Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej, ale w tym momencie to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Czasu jeszcze jest sporo, bo kontrakt obecnej ambasador Joanny Wroneckiej kończy się w listopadzie" - dodaje.

"Po drodze prezydencki minister, który pracuje u boku Andrzeja Dudy od początku objęcia przez niego urzędu prezydenta w 2015 r., ma jeszcze objąć stanowisko szefa powoływanego właśnie Biura Spraw Międzynarodowych w Pałacu Prezydenckim. To nowy pomysł na wzmocnienie roli głowy państwa w polityce zagranicznej" - pisze czwartkowy "DGP".

"Szczerski był już wielokrotnie typowany na inne stanowiska zarówno w Polsce – ale poza Pałacem Prezydenckim – jak i w zagranicznych instytucjach. Jego nazwisko padało, kiedy zbliżała się rekonstrukcja rządu i szykowana była zmiana na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Był też kandydatem na polskiego komisarza w Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen po wyborach europejskich w 2019 r. Kiedy jednak okazało się, że Polsce przypadnie teka rolnictwa, Szczerski zrezygnował i komisarzem został Janusz Wojciechowski. Prezydencki minister ubiegał się też o stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, ale ten urząd objął z kolei Rumun Mircea Geoană, były minister spraw zagranicznych w Bukareszcie" - wyliczył dziennik.

Gazeta podkreśla, że Krzysztof Szczerski ma zastąpić w Nowym Jorku Joannę Wronecką - dyplomatkę, która została nominowana na to stanowisko przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. "To właśnie tę nominację wypominano mu, gdy przygotowywana była rekonstrukcja rządu na początku 2018 r. Chociaż Wronecka była wiceministrem spraw zagranicznych w resorcie Waszczykowskiego, to wcześniej była także asystentką Włodzimierza Cimoszewicza" - dodaje "DGP". (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura