REKLAMA

[Video] Apel o zrzeczenie się immunitetu. Konferencja pod biurem Grodzkiego

Niech sprawa w sądzie będzie publiczna, niech dziennikarze sami ocenią oskarżenia formułowane przez prokuraturę - apelował na konferencji prasowej szczeciński radny, polityk Solidarnej Polski Dariusz Matecki, odnosząc się tym samym do afery związanej z marszałkiem Sensu, Tomaszem Grodzkim.
 [Video] Apel o zrzeczenie się immunitetu. Konferencja pod biurem Grodzkiego
/ Wikipedia CC BY-SA 2.0

Afera związana z marszałkiem Grodzkim rozpoczęła się w szczecinie i w Szczecinie powinna się jak najszybciej zakończyć zgodnie z interesem publicznym. Marszałek wielokrotnie uczestniczył w manifestacjach Wolnych Sądów, w obronie niezawisłości sędziów. Pan marszałek pokazał, że ma zaufanie do sądów pozywając panią Agnieszkę Popielę. Dzisiaj, dlatego apeluję do pana marszałka, aby sam zrzekł się immunitetu i do czasu wyjaśnienia sprawy przestał pełnić funkcję marszałka Senatu.

- mówił na konferencji prasowej szczeciński radny, Dariusz Matecki.   

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wystąpiła o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu i skierowała w tej sprawie wniosek do Izby. Prokuratura Krajowa podała, że Grodzkiemu miałyby zostać postawione cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w okresie, kiedy był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.

Prokuratura zamierza postawić Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku. "Jak wynika z ustaleń śledztwa, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1500 do 7000 zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej" - podano w komunikacie PK.

O tym, że Grodzki jako lekarz mógł przyjmować łapówki, informowało pod koniec 2019 r. Radio Szczecin. Sprawę zapoczątkował wpis prof. Agnieszki Popieli z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Szczecińskiego. "Masakra. Pan profesor Grodzki kandydatem na Marszałka Senatu. Jak moja Mama umierała, to trzeba było dać 500 dolarów za operację. Podobno na czasopisma medyczne. Faktury ani rachunku nie dostałam. Nigdy tego nie zapomnę" - napisała w listopadzie 2019 r.

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. "Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz" - mówił Grodzki w grudniu 2019 r., jak tylko pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka Izby, który - po stwierdzeniu przez senackich ekspertów, czy spełnia warunki formalne - kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Ta, po zbadaniu wniosku, kieruje do całego Senatu swoją opinię w danej sprawie. Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu senatora bezwzględną większością głosów.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura