Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Ukrzyżowany również za Was

W roku maseczek i uporczywego sygnału karetek, roku, w którym w naszych rodzinach i gronach znajomych członków ubywało szybciej niż zwykle, roku gigantycznych śmiertelnych statystyk i roku respiratorów, roku BML, tzw. Strajku Kobiet, brutalnych kampanii wyborczych, roku wulgaryzacji języka publicznego... Niedziela Palmowa, Wielki Piątek i Wielkanoc będą jak zawsze, może jedynie mniej hucznie celebrowane zewnętrznie z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Jezus jest i będzie obecny oraz oddany wszystkim: i tym bezpośrednio w kościołach, i tym przed monitorami, ekranami, telewizorami, i tym na szpitalnych łóżkach, i tym niezainteresowanym relacją z Nim – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksandra Jakubiak. Zapraszamy do lektury wielkanocnego numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Aleksandry Jakubiak: 

Czy w parafrazie Credo „ukrzyżowany również za was” chodzi o skierowanie przesłania do tych, którzy Go całkowicie odrzucają? Także. Jednak, nie oszukujmy się, bardzo niewiele z tych osób te słowa przeczyta, w pierwszym rzędzie są one zatem dla nas – Kościoła, który obecnie często krytykowany i atakowany ma tendencję do okopywania się i budowania twierdzy, na której flankach można byłoby zamieścić chorągiew z napisem: „Z Bogiem, przeciwko złemu światu”. I tylko po głowie kołacze się pytanie: kto, jeśli nie my, powie temu światu życiem i spojrzeniem, i ciepłą dłonią, i dopiero na końcu ustami – słowa: „Ukrzyżowany również za was”? A może często sami o tym zapominamy?

- pisze publicystka „Tygodnika Solidarność”.

Z. bp Adrianem Galbasem, przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich,rozmawia Jakub Pacan. Nasz rozmówca odpowiada m.in. na pytanie - na czym dzisiaj powinna polegać obecność katolików w życiu publicznym? 

– To jasno wskazał Sobór Watykański II, mówiąc, że podstawowy sposób apostolstwa ludzi świeckich to przeżywanie codzienności po myśli Chrystusa. Tak więc życie osobiste, małżeńskie, rodzinne, zawodowe, zaangażowanie w kulturę, politykę, sprawy społeczne itd. powinno się przeżywać „po myśli Chrystusa”. To jest taki rodzaj apostolstwa, który jest właściwie nieweryfikowalny. Trudno zbadać w procentach, ilu ludzi w ten sposób realizuje swoje chrześcijańskie powołanie. Drugim obszarem apostolstwa świeckich jest ich zaangażowanie w rozmaite grupy, ruchy, wspólnoty, stowarzyszenia, i wreszcie jest coś, co nazywamy apostolstwem wspierającym duchownych, czyli takie, gdy człowiek świecki doradza i pomaga duchownym w jak najlepszym zarządzaniu Kościołem, wykorzystując przy tym swoje talenty, doświadczenie, kompetencje itd.

Czy wchodzimy w nowy etap zimnej wojny? - odpowiedzi na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Aleksander Żywczyk. 

Odrębne sieci energetyczne, inna niż dolary i euro waluta rozliczeniowa, a nawet dwa niezależne internety – to przyszłość, która staje się coraz bardziej realna.
Wygląda na to, że jedyny wspólny front całej ludzkości to znienawidzona przez wszystkich pandemia zbierająca śmiertelne żniwa tak samo na wschodniej i zachodniej półkuli. 
Już w dniu rozpoczęcia rozmów między Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiej dyplomacji, a jego chińskim odpowiednikiem Wang’em Yi wiadomo było, że staną się one najważniejszym politycznym wydarzeniem tego roku. Ważniejszym nawet niż chińsko-amerykańskie rozmowy w połowie marca na Alasce, które miały zakończyć wojnę handlową między tymi krajami.
Deklaracja Chin i Rosji nie pozostawia wątpliwości. Oba kraje – choć chcą zaprosić do sojuszu również Koreę Północną – będą zmierzały do osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych i odejścia od dolara oraz euro jako międzynarodowych walut rozliczeniowych. To – jeżeli starczy im determinacji – oznacza ogromną rewolucję. 

O katastrofie smoleńskiej w przededniu jej 11. rocznicy pisze Agnieszka Żurek. 

Wyraźny konflikt pomiędzy osobami powołanymi do wyjaśnienia przyczyn narodowej tragedii wymagałby reakcji na wyższym szczeblu i uporządkowania działań. Czy nadchodząca jedenasta rocznica tragedii smoleńskiej stanie się dobrą okazją dla polskiego rządu do ogłoszenia planu wyjścia z impasu i nadania odpowiedniej dynamiki działaniom mającym na celu wyjaśnienie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności ewentualnych winnych zaniedbań, łamania procedur bądź celowego działania na szkodę państwa polskiego? Bez wyjaśnienia sprawy Smoleńska trudno będzie uniknąć poczucia, że wciąż żyjemy w „państwie teoretycznym”.

O stratach finansowych Donalda Trumpa pisze Aleksander Żywczyk. 

Donald Trump, odchodząc z Białego Domu, mógł mówić wyłącznie o stratach. Cztery lata prezydentury zubożyły go o ponad 700 milionów dolarów!

Przed prezydenturą Amerykanie znali go jako niepoddającego się potentata m.in. rynku nieruchomości. Dzisiaj wiadomo już, że cierpią wszystkie jego biznesy – niekoniecznie dlatego, że ostatnie cztery lata pozbawiły ich właścicielskiego nadzoru. Niemałe znaczenie miała pandemia. Nawiasem mówiąc, Trump nie jest pierwszym prezydentem, który na swoim stanowisku stracił.

W numerze również m.in.: 

  • "Pascha Chrystusa" Aleksnda Jakubiak o misterium paschalnym Zbawiciela 
  • "Tylko dla czarnych, czyli nowa era rasizmu" - Aleksander Żywczyk o największym związku francuskich studentów UNEF, który organizuje spotkania, na które nie są wpuszczane osoby o jasnej skórze
  • "Praca muzyka to nie przelewki" Bartosz Boruciak rozmawia z Dana Vynnytską, współzałożycielką zespołu Dagadana 
  • "Czego nie wiemy o relacjach Polska - Rosja? Piotr Łopuszański recenzuje książkę prof. Andrzeja Chwalby - "Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii" 
  • "Mentalność zbiorowa i indywidualna" Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Zarządzanie wiekiem" - artykuł o odpowiedzialności za zdrowie i samopoczucie pracowników 
  • "Bez wspominania pamięć niknie" - wywiad Marcina Koziestańskiego z Arkadiuszem Małyszką, redaktorem naczelnym "Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" 
  • W dziale sport - "Polska-Anglia: historia konfrontacji" Łukasza Bobruka

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe