Niemieckie media po wyroku na ZDF uparcie: "Były antysemickie oddziały AK"

Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny. Niemieckim mediom bardzo się to nie podoba.
 Niemieckie media po wyroku na ZDF uparcie:
/ Pixabay.com

- Oczywiście wśród katolickich Polaków panował antysemityzm, nawet wtedy, gdy nazistowscy okupanci wprawili w ruch Holokaust na ziemiach polskich. Byli zdrajcy, którzy wydawali Żydów Niemcom, były antysemickie oddziały AK.

- pisze Jan Puhl w internetowej wersji der Spiegel, jednocześnie łaskawie przyznając, że " były też oddziały AK, które ratowały Żydów. Byli tacy jak Zbigniew Radłowski. Wiele wskazuje na to, że stanowili większość"

- Polska opinia publiczna w większości zdaje już sobie sprawę, że tej pielęgnowanej od dawna narracji, że Polacy byli wyłącznie ofiarami, nie da się dłużej obronić. To, ile współwiny ten lub ów ponosi, stanowi dziś temat ożywionej debaty.

- orzeka Puhl

- Zbigniew Radłowski, bojownik ruchu oporu, ma zapewne rację co do filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” - ale to, że sąd orzeka w tej sprawie, budzi grozę i strach."

- pisze przejęty grozą publicysta der Spiegel

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe