[VIDEO] "Ehm?". Skandal dyplomatyczny w Turcji. Dla szefowej KE "zabrakło" miejsca

Podczas spotkania prezydenta Turcji Recepa Erdogana z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Ankarze doszło do skandalicznej sceny. Dla niemieckiej polityk nie przygotowano stosownego miejsca do siedzenia.
 [VIDEO]
/ screen video

Do spotkania Von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem doszło we wtorek. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała po rozmowach dziennikarzom, że ważne jest, aby Turcja szanowała wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), który nakazał uwolnienie więzionych opozycjonistów Osmana Kavali i Selahattina Demirtasa.

Jak dodała von der Leyen, władze Turcji wykazują zainteresowanie ponownym nawiązaniem współpracy z UE „w konstruktywny sposób”. – „Przyjechaliśmy do Turcji, aby nadać naszym stosunkom nowy impuls. (…) Szczegółowo omówiliśmy cztery obszary, w których zarówno Unia Europejska, jak i Turcja skorzystałyby na wzmocnionej współpracy” – zaznaczyła.

Jak się okazało, podczas spotkania doszło do bardzo niezręcznej sytuacji, którą uchwyciły kamery. Erdogan i Michel usiedli obok siebie na dwóch przygotowanych pozłacanych krzesłach. Von der Leyen stanęła obok nich i ewidentnie nie wiedziała, gdzie powinna usiąść - nie było trzeciego krzesła. Na nagraniu słyszmy, jak z jej ust pada wymowne "Ehm?".

Ostatecznie von der Leyen usiadła obok na beżowej kanapie, naprzeciwko Mevluta Cavusoglu - tureckiego ministra spraw zagranicznych, który zajmuje niższy status w typowym protokole dyplomatycznym.

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe