REKLAMA

KPO - dobra diagnoza, ale narzędzia i cele budzą szereg wątpliwości

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego dot. Krajowego Planu Odbudowy, strona rządowa musiała przyjąć od partnerów społecznych mnóstwo krytyki. Głównie co do narzędzi jakimi ma być realizowana rządowa strategia, oraz celów generalny jakie ma osiągnąć. Partnerzy społeczni chcą skutecznych narzędzi do monitorowania realizacji KPO. Na razie ich nie ma.
 KPO - dobra diagnoza, ale narzędzia i cele budzą szereg wątpliwości
Fot. M. Grycuk

- Stoimy przed ogromnym wyznawaniem i jako "Solidarność" wspieramy priorytety, cele i komponenty tworzące KPO. Wydaliśmy bardzo szczegółowa opinię, która została przekazana do strony rządowej i pozostałych partnerów. Zwracaliśmy uwagę m.in. na bark włączenia partnerów społecznych na etapie tworzenia złożeń i przygotowania całego programu, ale również jeśli chodzi o kwestie wdrożeniowe, monitorowania, realizacji komponentów tego programu - powiedział w imieniu "Solidarności" Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK.

Z kolei Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wizja Polski jaką widzimy w najbliższych latach wsparta Krajowym Planem Odbudowy ma na celu wykorzystanie trudnego położenie w którym się znaleźliśmy w związku z kryzysem po covidowym.

- Z kryzysu musimy wyciągnąć pewne szanse, nadzieje na rozwój w kolejnych paru latach, który ma spowodować, że polskie przedsiębiorstwa będą jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku. Eksport będzie jeszcze silniejszy i dzięki temu na rynku pracy będzie więcej dobrej jakości miejsc pracy i coraz wyższe wynagrodzenia - powiedział premier.

Jego zdaniem świat po covidowy musi należeć do służby zdrowia, musi nastąpić zdecydowany przyrost wydatków na rzecz: służby zdrowia, szpitalnictwa, wynagrodzeń w służbie zdrowia, stąd przesunięcia w KPO w części grantowej z 900 mln euro na ponad 2 mld euro oraz do tego strona rządowa dobuduje część budżetową.

W zakresie inwestycji infrastrukturalnych, nastąpi przesunięcie środków na rzecz programów regionalnych np. w kolejnictwie - o co zabiega "Solidarność".

- Będzie duży program wsparcia kolei regionalnych. Także są planowane inwestycje w sektorze energetycznym zwłaszcza w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, aby przemysł energochłonny mógł bronić swojej pozycji co do konkurencyjności na rynku europejskim, ale również transformować się w kierunku czystych energii, bo tutaj też jest upatrywana szansa dla Polski - relacjonowała uczestnicząca w spotkaniu Katarzyna Zimme-Drabczyk, kierownik działu eksperckiego KK.

- Krajowy Plan Odbudowy może nie jest jeszcze dokumentem przełomowym, więcej przełomowości będzie widać, kiedy popatrzmy na ten dokument w połączeniu z umową partnerstwa i nowym ładem, który zostanie zaprezentowany w maju, jak trzecie fala COVIDU zacznie wyraźnie opadać - podsumował posiedzenie RDS premier Morawiecki.

O KPO pisaliśmy tutaj>>>

Całą opinię Prezydium KK na temat KPO można przeczytać tutaj>>>>

ml/kzd/mg


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura