REKLAMA

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł? Minister finansów: Nie stawiałbym na taki wariant

Trzecia fala pandemii może przesunąć moment wyraźnego wzrostu polskiej gospodarki, ale w trzecim, czwartym kwartale powinniśmy zaobserwować wyraźne odbicie – wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
 Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł? Minister finansów: Nie stawiałbym na taki wariant
/ fot. YT print screen/CEO MAGAZYN POLSKA TV


– Na ten moment mamy prognozę (wzrostu PKB w 2021 - PAP) jest to 4 proc. Jesteśmy w trzeciej fali pandemii i nie wiemy, jak szybko to się skończy. (...) Nie wiemy, czy trzecia fala będzie trwała kilka tygodni czy kilka miesięcy. To może przesunąć boom w gospodarce, ale spodziewam się, że już trzeci, czwarty kwartał to będzie wyraźny wzrost – powiedział Kościński.

Zdaniem ministra inflacja w tym roku powinna być na stabilnym poziomie z tendencją do obniżania się.

– Myślę, że presja inflacyjna będzie mniejsza, bo pomimo tego, że bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie, to presja płacowa będzie mniejsza i to spowoduje, że będzie niższa inflacja. Również ceny ropy będą spadały, co również będzie miało swój wpływ. Myślę, że inflacja będzie stabilna z tendencją spadkową – powiedział szef resortu finansów.
 

Co z kwotą wolną od podatku?


Poinformował, że początkowo w Nowym Ładzie nie będzie propozycji zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, jak sugerują to niektóre media.

– To jest jeden z wariantów, który zaoferowaliśmy [zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - przyp. red.], ale ja bym nie stawiał najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej na niższy poziom 15-20 tys. zł na ten moment, a dopiero za rok, jak już wychodzimy z pandemii, to możemy mieć większe ambicje – powiedział Kościński.

Minister podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje, że system podatkowy należy zmienić w taki sposób, aby osoby mniej zarabiające płaciły procentowo niższe podatki od osób, które zarabiają więcej.

Poinformował też, że nie widzi potrzeby podnoszenia podatków. – Cały czas patrzymy, jak możemy obniżać podatki, żeby więcej pieniędzy zostało w naszych kieszeniach, a jak będziemy więcej wydawać, to gospodarka będzie rosła i w naturalny sposób więcej podatków wejdzie do finansów publicznych i tak dość bezboleśnie możemy wyjść z tego kryzysu – stwierdził.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura