REKLAMA

Posłanki KO apelują do szefa GUS. Narodowy Spis Powszechny dyskryminuje osoby LGBT?

Posłanki KO Monika Rosa i Aleksandra Gajewska wystosowały w czwartek pismo do prezesa GUS, w którym wskazują, że formularz Narodowego Spisu Powszechnego dyskryminuje osoby niebinarne i transseksualne, ponieważ w pytaniu o płeć do wyboru są jedynie dwie opcje: kobieta lub mężczyzna.
 Posłanki KO apelują do szefa GUS. Narodowy Spis Powszechny dyskryminuje osoby LGBT?
fot. Pixabay


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ruszył 1 kwietnia.

Posłanki Koalicji Obywatelskiej przypomniały w piśmie skierowanym do szefa GUS Dominika Rozkruta, że „zgodnie z zapisami ustawy o narodowym spisie mamy obowiązek »udzielenia dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi«”. „Obecny formularz spisowy niestety to uniemożliwia - w pytaniu dotyczącym płci trzeba dokonać wyboru pomiędzy odpowiedzią »kobieta« a »mężczyzna«. Wybór jest weryfikowany za pomocą numeru PESEL” – napisały Monika Rosa i Aleksandra Gajewska.

Jak dodały, „w sposób bezpośredni dyskryminuje to osoby niebinarne, które nie mogą podać płci zbliżonej do odczuwanej, a także osoby transpłciowe przed prawnym uzgodnieniem płci”.

Zwróciły ponadto uwagę, że "zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej »Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny«". "Niestety obecny formularz spisowy nie realizuje tego zapisu" – zaznaczyły posłanki.

"Prosimy o niezwłoczne poprawienie formularza spisowego tak, aby Obywatele i Obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej mogli zadeklarować dane zgodne z prawdą i nie doświadczali dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową" – dodały.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy.


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura