REKLAMA

„Inicjatywa Trójmorza z potencjałem by stać się strategiczną odpowiedzią regionu”

Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania przed szczytem Trójmorza w Sofii.
 „Inicjatywa Trójmorza z potencjałem by stać się strategiczną odpowiedzią regionu”

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w czwartek odbyło się spotkanie koordynacyjne przed szczytem Trójmorza w Sofii. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta Bułgarii, która jest głównym organizatorem tegorocznego szóstego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii.
Jak przekazano w komunikacie, podczas wideokonferencji z udziałem przedstawicieli państw członkowskich Inicjatywy oraz partnerów strategicznych – Komisji Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec - dyskutowano nad kształtem deklaracji, która zostanie podpisana podczas szczytu. Ponadto, strony wymieniły się opiniami nt. obecnego stanu rozwoju Inicjatywy Trójmorza oraz planów pogłębienia dialogu w najbliższej przyszłości.
KPRP relacjonuje, że strona bułgarska przedstawiła wstępny program Szczytu oraz Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem głów państw Trójmorza. Jak poinformowano, minister Krzysztof Szczerski zapowiedział udział prezydenta Andrzeja Dudy w obu wydarzeniach.
"Inicjatywa Trójmorza posiada potencjał, aby stać się strategiczną odpowiedzią regionu na aktualne wyzwania związane z odbudową wzrostu ekonomicznego po kryzysie ekonomicznym wywołanym pandemią COVID-19" – mówił podczas spotkania Szczerski, cytowany przez KPRP.
Kancelaria Prezydenta przypomniała, że Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy regionalnej zainicjowaną w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. Trójmorze zrzesza 12 państw usytuowanych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym i ma na celu – w ścisłej współpracy z Unią Europejską oraz dzięki strategicznemu partnerstwu ze Stanami Zjednoczonymi – wzmacnianie spójności UE, rozwijanie połączeń infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, a tym samym podnoszenie konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego regionu Europy Środkowo Wschodniej.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura