Ponad 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender. ONZ pracuje nad „strategią feministyczną”

Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych doszło do kolejnej próby przeforsowania do międzynarodowego dyskursu takich pojęć jak prawa reprodukcyjne i seksualne, edukacja seksualna czy prawo do aborcji. W Meksyku odbyła się pierwsza część przełożonego z powodu pandemii Generation Equality Forum. Celem wydarzenia było m.in. opracowanie „strategii feministycznej”. Organizatorzy zobowiązali się do przekazania co najmniej 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender i walkę ze „stereotypami genderowymi”. Z okazji Forum, wsparcie finansowe dla ruchów feministycznych zapowiedzieli też Bill i Melinda Gates.
 Ponad 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender. ONZ pracuje nad „strategią feministyczną”
/ pixabay.com

Wydarzenie, pierwotnie zaplanowane na 2020 r., miało za zadanie uczcić 25. rocznicę uchwalenia Pekińskiej Platformy Działań - dokumentu wieńczącego IV Światową Konferencję Praw Kobiet w Pekinie. Forum zostało zwołane przez UN Women we współpracy z rządami Francji i Meksyku oraz przy wsparciu organizacji pozarządowych. Wydarzenie ma charakter dwuetapowy - rozpoczęło się w mieście Meksyk, a jego kulminacja będzie miała miejsce w Paryżu.

 

Jak wskazują organizatorzy, jednym z celów forum ma być opracowanie wielostronnej strategii feministycznej w celu propagowania i promowania przyspieszonych zmian w kierunku równości genderowej przed 2030 r. Kolejnymi rezultatami wydarzenia mają być utworzenie wspólnej „Koalicji działania” (polegającej na zawarciu partnerstw z różnymi podmiotami celem podjęcia pilnych działań na większą skalę) oraz stworzenie wielostronnego sojuszu krajów w podobnych celach.

 

Wydarzenie odbyło się w formie online. Konferencja składała się z wielu interaktywnych sesji, w których wzięli udział przedstawiciele rządów, organizacji pozarządowych, aktywiści LGBT oraz interesariusze sektora prywatnego. Mieli oni „świętować” siłę aktywizmu, solidarności feministycznej, a także opracować wspólne strategie na rzecz wspierania równości genderowej. Ostatecznie, organizatorzy zobowiązali się do przekazania minimum 100 mln dolarów na rzecz przyspieszenia działań na rzecz propagowania ideologii gender oraz walki z tzw. stereotypami genderowymi. Gospodarz wydarzenia - rząd Meksyku zapowiedział „rewolucyjne zmiany” w państwie poprzez wdrożenie ideologicznej agendy w celu wzmocnienia działań na rzecz zmiany kulturowej oraz „wykorzenienia” stereotypów. W wydarzeniu mieli również swój udział Bill i Melinda Gatesowie – postaci znane ze swojej szerokiej działalności na rzecz propagowania ideologicznych rozwiązań oraz finansowania aborcji. Zapowiedzieli swoje wsparcie finansowe dla ruchów feministycznych celem przyspieszenia zmian.

 

W ramach Forum, państwa chcące dołączyć do koalicji mają przyjąć tzw. dobrowolne „zobowiązania”. Jest to nowa formuła wpływania na obowiązujące prawo międzynarodowe. Choć zobowiązania są niewiążące, a przystąpienie do nich ma charakter dobrowolny, wpływają one w istotny sposób na język, którym posługują się międzynarodowe organizacje. Ich prawdziwym celem jest podważenie dotychczas obowiązującego konsensusu w sprawach takich jak prawa reprodukcyjne, aborcja oraz działalność na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Tak jak celem szczytu w Nairobi było podważenie ustaleń wynikających z Konferencji w Kairze (1994), podczas której państwa stwierdziły, że aborcja nie może być uznawana za jedną z metod planowania rodziny i obowiązkiem wspólnoty na każdym szczeblu jest minimalizacja aborcji, tak zamierzeniem Generation Equality Forum jest redefinicja postanowień Konferencji w Pekinie (1995). Co istotne, podczas pekińskiej konferencji do oficjalnego języka międzynarodowego wprowadzony został termin „gender”, jednakże państwa zaznaczyły, że powinien być on interpretowany w sposób neutralny – jako kobieta i mężczyzna w kontekście kulturowym. W żadnym razie nie miał się on odwoływać do radykalnych koncepcji twierdzących, że kobiecość i męskość są wyłącznie społecznymi konstruktami powstałymi na przestrzeni dziejów w wyniku odwiecznej walki płci. W Pekinie powtórzono również przyjęte w Kairze zobowiązania dotyczące zmniejszania ilości przeprowadzanych aborcji. Pomimo licznych prób ponawianych przez 25 lat przez radykalne środowiska, państwa członkowskie ONZ nigdy nie zgodziły się na zmianę tych postulatów.

 

- Podczas szczytu w Nairobi po raz pierwszy zastosowano nową taktykę obchodzenia międzynarodowego konsensusu i tworzenia alternatywnych zobowiązań mających rzekomo dotyczyć tylko niektórych państw i organizacji. Jak pokazują doświadczenia ostatniego roku, ich prawdziwym celem jest wpłynięcie na oficjalny język prawa międzynarodowego, a przede wszystkim akty miękkiego prawa międzynarodowego, w których projektach – pomimo sprzeciwu tak wielu państw – nieustannie pojawiają się odwołania do kontrowersyjnych postanowień szczytu w Nairobi. Nie ma wątpliwości, że ta sama strategia zastosowana zostanie również do „zobowiązań”, które mają być przyjęte podczas Generation Equality Forum – podkreśla Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

 

Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris byli obecni na kluczowych wydarzeniach organizowanych w ramach Forum w Meksyku. Jak zostało to już wskazane, forum to miało charakter przygotowawczy wobec kulminacyjnego wydarzenia planowanego na lipiec w Paryżu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

Ponad 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender. ONZ pracuje nad „strategią feministyczną”

Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych doszło do kolejnej próby przeforsowania do międzynarodowego dyskursu takich pojęć jak prawa reprodukcyjne i seksualne, edukacja seksualna czy prawo do aborcji. W Meksyku odbyła się pierwsza część przełożonego z powodu pandemii Generation Equality Forum. Celem wydarzenia było m.in. opracowanie „strategii feministycznej”. Organizatorzy zobowiązali się do przekazania co najmniej 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender i walkę ze „stereotypami genderowymi”. Z okazji Forum, wsparcie finansowe dla ruchów feministycznych zapowiedzieli też Bill i Melinda Gates.
 Ponad 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender. ONZ pracuje nad „strategią feministyczną”
/ pixabay.com

Wydarzenie, pierwotnie zaplanowane na 2020 r., miało za zadanie uczcić 25. rocznicę uchwalenia Pekińskiej Platformy Działań - dokumentu wieńczącego IV Światową Konferencję Praw Kobiet w Pekinie. Forum zostało zwołane przez UN Women we współpracy z rządami Francji i Meksyku oraz przy wsparciu organizacji pozarządowych. Wydarzenie ma charakter dwuetapowy - rozpoczęło się w mieście Meksyk, a jego kulminacja będzie miała miejsce w Paryżu.

 

Jak wskazują organizatorzy, jednym z celów forum ma być opracowanie wielostronnej strategii feministycznej w celu propagowania i promowania przyspieszonych zmian w kierunku równości genderowej przed 2030 r. Kolejnymi rezultatami wydarzenia mają być utworzenie wspólnej „Koalicji działania” (polegającej na zawarciu partnerstw z różnymi podmiotami celem podjęcia pilnych działań na większą skalę) oraz stworzenie wielostronnego sojuszu krajów w podobnych celach.

 

Wydarzenie odbyło się w formie online. Konferencja składała się z wielu interaktywnych sesji, w których wzięli udział przedstawiciele rządów, organizacji pozarządowych, aktywiści LGBT oraz interesariusze sektora prywatnego. Mieli oni „świętować” siłę aktywizmu, solidarności feministycznej, a także opracować wspólne strategie na rzecz wspierania równości genderowej. Ostatecznie, organizatorzy zobowiązali się do przekazania minimum 100 mln dolarów na rzecz przyspieszenia działań na rzecz propagowania ideologii gender oraz walki z tzw. stereotypami genderowymi. Gospodarz wydarzenia - rząd Meksyku zapowiedział „rewolucyjne zmiany” w państwie poprzez wdrożenie ideologicznej agendy w celu wzmocnienia działań na rzecz zmiany kulturowej oraz „wykorzenienia” stereotypów. W wydarzeniu mieli również swój udział Bill i Melinda Gatesowie – postaci znane ze swojej szerokiej działalności na rzecz propagowania ideologicznych rozwiązań oraz finansowania aborcji. Zapowiedzieli swoje wsparcie finansowe dla ruchów feministycznych celem przyspieszenia zmian.

 

W ramach Forum, państwa chcące dołączyć do koalicji mają przyjąć tzw. dobrowolne „zobowiązania”. Jest to nowa formuła wpływania na obowiązujące prawo międzynarodowe. Choć zobowiązania są niewiążące, a przystąpienie do nich ma charakter dobrowolny, wpływają one w istotny sposób na język, którym posługują się międzynarodowe organizacje. Ich prawdziwym celem jest podważenie dotychczas obowiązującego konsensusu w sprawach takich jak prawa reprodukcyjne, aborcja oraz działalność na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Tak jak celem szczytu w Nairobi było podważenie ustaleń wynikających z Konferencji w Kairze (1994), podczas której państwa stwierdziły, że aborcja nie może być uznawana za jedną z metod planowania rodziny i obowiązkiem wspólnoty na każdym szczeblu jest minimalizacja aborcji, tak zamierzeniem Generation Equality Forum jest redefinicja postanowień Konferencji w Pekinie (1995). Co istotne, podczas pekińskiej konferencji do oficjalnego języka międzynarodowego wprowadzony został termin „gender”, jednakże państwa zaznaczyły, że powinien być on interpretowany w sposób neutralny – jako kobieta i mężczyzna w kontekście kulturowym. W żadnym razie nie miał się on odwoływać do radykalnych koncepcji twierdzących, że kobiecość i męskość są wyłącznie społecznymi konstruktami powstałymi na przestrzeni dziejów w wyniku odwiecznej walki płci. W Pekinie powtórzono również przyjęte w Kairze zobowiązania dotyczące zmniejszania ilości przeprowadzanych aborcji. Pomimo licznych prób ponawianych przez 25 lat przez radykalne środowiska, państwa członkowskie ONZ nigdy nie zgodziły się na zmianę tych postulatów.

 

- Podczas szczytu w Nairobi po raz pierwszy zastosowano nową taktykę obchodzenia międzynarodowego konsensusu i tworzenia alternatywnych zobowiązań mających rzekomo dotyczyć tylko niektórych państw i organizacji. Jak pokazują doświadczenia ostatniego roku, ich prawdziwym celem jest wpłynięcie na oficjalny język prawa międzynarodowego, a przede wszystkim akty miękkiego prawa międzynarodowego, w których projektach – pomimo sprzeciwu tak wielu państw – nieustannie pojawiają się odwołania do kontrowersyjnych postanowień szczytu w Nairobi. Nie ma wątpliwości, że ta sama strategia zastosowana zostanie również do „zobowiązań”, które mają być przyjęte podczas Generation Equality Forum – podkreśla Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

 

Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris byli obecni na kluczowych wydarzeniach organizowanych w ramach Forum w Meksyku. Jak zostało to już wskazane, forum to miało charakter przygotowawczy wobec kulminacyjnego wydarzenia planowanego na lipiec w Paryżu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe