Paryż: Msza Św. za ofiary tragedii smoleńskiej w historycznym kościele

Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w sobotę w jej 11. rocznicę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Zgody w Paryżu.
zdjęcie ilustracyjne Paryż: Msza Św. za ofiary tragedii smoleńskiej w historycznym kościele
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Ołtarz świątyni, w której znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta Kaczyńskiego, był przyozdobiony biało-czerwonymi flagami. Obok ołtarza znajdował się portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz lista i zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Mszę odprawił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu. Modląc się za ofiary katastrofy i ojczyznę, mówił m.in. o potrzebie obrony wartości chrześcijańskich, jedności Polaków i dobrej zmiany w Polsce. Po mszy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu, popularnie zwany "Concorde" (w pobliżu Place de la Concorde, placu Zgody) jest miejscem spotkań Polonii od 1844 roku, gdy arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre przekazał świątynię Polskiej Misji Katolickiej. Początkowo w tym miejscu znajdował się szpital. Od XV wieku funkcjonował konwent klasztorny, który w 1622 roku został przekształcony w żeńskie zgromadzenie pań z dobrych domów. W roku 1676 wybudowano kościół, któremu kardynał de Rochefoucauld nadał nazwę Notre-Dame de l'Assomption.

Podczas rewolucji francuskiej kościół przekształcono na wojskowe koszary i skład teatralnych dekoracji. Po podpisaniu przez Francję konkordatu w 1806 roku w świątyni na nowo rozpoczęto odprawianie mszy. 6 marca 1806 roku mszę odprawił tu papież Pius VII. Z tej okazji Napoleon kazał odrestaurować budynek, a także zlikwidował znajdujące się tam biuro.
Obok, w pomieszczeniach poklasztornych kwaterowali żołnierze Napoleona z gwardii konnej, a także polscy szwoleżerowie. W przeciwieństwie do swych francuskich kolegów regularnie i tłumnie uczestniczyli oni co niedzielę we mszy. To właśnie wtedy kościół zapełnił się po raz pierwszy polskimi modlitwami i kazaniami – pisze w książęce "Paryż po polsku" Barbara Stettner-Stefańska.
Po upadku Napoleona kościół ponownie zaczęli odwiedzać Polacy, jak w dniu pogrzebu markiza de la Fayette - przyjaciela Polski i założyciela Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego.

W roku 1836 powołano we Francji Polską Misję Katolicką. Jest to jedyna instytucja kościelna założona przez ludzi świeckich. Wśród jej założycieli był Adam Mickiewicz, który twierdził, że tylko na fundamencie katolicyzmu można budować jedność Polaków.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe