REKLAMA

Zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko; współtwórca zakopiańskiej Solidarności

W niedzielę wieczorem w Zakopanem w wieku 70 lat zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko. Działacz opozycyjny w czasie PRL, społecznik, współtwórca zakopiańskiej Solidarności chorował na COVID – powiedział PAP starosta tatrzański Piotr Bąk.
 Zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko; współtwórca zakopiańskiej Solidarności
pixabay.com

"Całe jego życie poświęcił pasji społecznej i pomagania ludziom, bo bardzo wielu osobom pomógł. Przez 40 lat angażował się w sprawy społeczne, od czasów powstania Solidarności w Zakopanem. Dla mnie osobiście był przyjacielem. Pracowaliśmy przez wiele lat razem. Najpierw był moim zastępcą jako wiceburmistrz Zakopanego, a następnie jako wicestarosta powiatu tatrzańskiego. Nigdy się na nim nie zawiodłem. Był to człowiek honoru i czynu. Wielka szkoda, że nie ma go już z nami" powiedział PAP starosta tatrzański Piotr Bąk.

Jerzy Zacharko ukończył Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu i choć był dobrze zapowiadającym się lutnikiem, swoje życie poświęcił pracy społecznej. Najpierw pracował w Spółdzielni Spożywców "Społem" w Zakopanem, gdzie współorganizował Komitet Organizacyjny Solidarności w Społem. W 1980 r. został przewodniczącym Komitetu, a następnie wiceprzewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej Solidarności Pracowników Społem.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Jerzy Zacharko został internowany. W latach 1986-1989 drukował podziemne wydawnictwa. W 1989 r. został wiceprzewodniczącym Tymczasowej Komisji Miejskiej NSZZ "Solidarność". W latach 2001-2006 był wiceburmistrzem Zakopanego, a od 2014 r. pełnił funkcję wicestarosty tatrzańskiego.

Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura