Kompromitacja warszawskiego ratusza! Komisja: „Decyzja prezydenta miasta z 2012 r. wydana z rażącym naruszeniem prawa”

Komisja weryfikacyjna stwierdziła we wtorek nieważność decyzji miasta ws. nieruchomości przy ul. Bema 76. Chodzi o teren boiska przy liceum im. Mikołaja Kopernika. Decyzja została wydana przez ówczesnego wiceszefa BGN Jakuba R. oskarżonego w procesie związanym z reprywatyzacją.
Hanna Gronkiewicz-Waltz Kompromitacja warszawskiego ratusza! Komisja: „Decyzja prezydenta miasta z 2012 r. wydana z rażącym naruszeniem prawa”
Hanna Gronkiewicz-Waltz / screenYT/Onet

Szef komisji Sebastian Kaleta wyraził nadzieję, że ratusz nie zaskarży do sądu tego rozstrzygnięcia, bo "decyzja ta służyć będzie świetnej szkole, która przez lata pozbawiona była boiska". Spółka, która nabyła roszczenia od spadkobierców dawnych właścicieli terenu, chciała wybudować na nim biurowiec.

O rozstrzygnięciu komisja poinformowała za pośrednictwem komunikatu. Wskazano w nim, że kilka lat przed decyzją zwrotową miasto rozpoczęło prace nad miejscowym planem zagospodarowania rejonu ulic Wolskiej i Płockiej, na którym znajdowało się boisko szkolne przy liceum im. Mikołaja Kopernika. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu Rada Warszawy podjęła w 2004 r., a jego pierwsze wyłożenie odbyło się w 2011 r.

"Wówczas teren ten przeznaczony był na boisko szkolne. Jednakże do terenu przy ulicy Bema 76 (d. Wolska 87) zgłoszone były roszczenia dekretowe" - czytamy. Jak wskazano, spadkobiercy dawnych właścicieli tego terenu sprzedali roszczenia do ustanowienia prawa użytkowania za łączną kwotę 1 211 999,89 zł. Nabywcą była spółka, która - pomijając fakt, że zlokalizowane było tam boisko dla uczniów - zainteresowana była realizacją na tym terenie przedsięwzięcia budowlanego z przeznaczeniem zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Jak podano, kwoty, za które spółka nabyła roszczenia, były zróżnicowane i wahały się od kwoty 12 tys. do 900 tys. zł w zależności od wysokości udziału w roszczeniach. "Sprzedany teren przy nieruchomości przy ulicy Bema 76 (d. Wolska 87) nie miał ustanowionej drogi koniecznej, jedyna droga do terenu przy ulicy Bema 76 przebiegała przez Ogródek Jordanowski znajdujący się na działce obok, przez infrastrukturę szkolną" - podkreśliła komisja.

Decyzję zwrotową imieniu m.st. stołecznego Warszawy wydał ówczesny wiceszef stołecznego BGN Jakub R., który ustanowił tym samym użytkowanie wieczyste na rzecz spółki. "W decyzji podpisanej przez Jakuba R. znalazł się element niespotykany w innych decyzjach reprywatyzacyjnych, mianowicie została ustanowiona służebność drogi do terenu, na którym znajdowało się boisko szkolne" - podkreślono. We wrześniu 2012 r., w momencie drugiego wyłożeniu planu, spółka zaczęła zgłaszać uwagi dotyczące przeznaczenia terenu - chciała zbudować na nim biurowiec. Uwaga ta została uwzględniona. "W 2018 roku nastąpiło III wyłożenie planu. Do chwili obecnej postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji o warunkach zabudowy nie zostały zakończone" - czytamy.

Na wniosek aktywistów i dyrektora szkoły sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak w listopadzie 2018 r. wydało postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji.
Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie, komisja uznała decyzję prezydenta miasta z 2012 r. za wydaną z rażącym naruszeniem prawa, dlatego też stwierdziła nieważność decyzji w całości. Zdaniem komisji ustanowienie czynszu symbolicznego z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa. "Z uwagi na to, że wskazana w decyzji spółka nie była następcą prawnym dawnych właścicieli, brak było podstaw prawnych do ustanowienia w decyzji nieodpłatnej służebności do terenu, na którym znajdowało się boisko szkolne" - dodano. Dodatkowo wydanie decyzji reprywatyzacyjnej w takim kształcie naruszało zdaniem komisji interes społeczny.
"Sprawa ta jest kolejnym przykładem tego, że w toku reprywatyzacji deweloperzy intensywnie realizowali swoje przedsięwzięcia i plany kosztem kluczowej infrastruktury użyteczności publicznej, kosztem niszczenia warszawskiej zieleni i obiektów przeznaczonych na cele oświatowe takie jak boisko szkolne dla uczniów" - podkreślono.
Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta zaznaczył z kolei, że w tej sprawie komisja zgromadziła "obszerny materiał dowodowy". "Przeprowadziliśmy kilka rozpraw, które przyniosły nowe ustalenia w aferze reprywatyzacyjnej, jak choćby to, że na procesy reprywatyzacyjne próbował wpływać Artur W., oskarżony o łapówki polityk PO. Mam nadzieję, że m.st. Warszawa nie zaskarży tej ważnej decyzji do Sądu, ponieważ decyzja ta służyć będzie świetnej szkole, która przez lata pozbawiona była boiska" - dodał Kaleta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania z ostatniej chwili
Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania

Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego oraz szpiegowanie chińskiej opozycji w Niemczech - przekazał prokurator generalny.

Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza z ostatniej chwili
Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza

Media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację.

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl tylko u nas
PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.

„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO] z ostatniej chwili
„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO]

We wtorek sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych przesłuchiwała byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Po skandalicznym pytaniu, jakie zadał przewodniczący komisji Dariusz Joński, Mariusz Kamiński zdecydował się opuścić posiedzenie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS z ostatniej chwili
Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu będzie zatwierdzał listy kandydatów ugrupowania na wybory do PE; rejestracja list być może nastąpi w tym tygodniu. Ponadto w środę na wyjazdowym posiedzeniu zbierze się klub PiS - wynika z informacji PAP uzyskanych w ugrupowaniu.

Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu. Ujawniono przyczynę

Ostatnio media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox”. Wiadomo już, co się stało.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia z ostatniej chwili
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w północnej i centralnej części woj. podlaskiego wydał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna, od kilku dni jest bardzo zimno.

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie z ostatniej chwili
Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

– To szaleństwo związane z Zielonym Ładem, pani przewodnicząca, zostanie powstrzymane. A wasze uśmiechy i dobry humor nie zmienią faktu, że konserwatyści sprawią, że Europa znów będzie wielka – powiedział europoseł PiS Dominik Tarczyński w Parlamencie Europejskim.

REKLAMA

Kompromitacja warszawskiego ratusza! Komisja: „Decyzja prezydenta miasta z 2012 r. wydana z rażącym naruszeniem prawa”

Komisja weryfikacyjna stwierdziła we wtorek nieważność decyzji miasta ws. nieruchomości przy ul. Bema 76. Chodzi o teren boiska przy liceum im. Mikołaja Kopernika. Decyzja została wydana przez ówczesnego wiceszefa BGN Jakuba R. oskarżonego w procesie związanym z reprywatyzacją.
Hanna Gronkiewicz-Waltz Kompromitacja warszawskiego ratusza! Komisja: „Decyzja prezydenta miasta z 2012 r. wydana z rażącym naruszeniem prawa”
Hanna Gronkiewicz-Waltz / screenYT/Onet

Szef komisji Sebastian Kaleta wyraził nadzieję, że ratusz nie zaskarży do sądu tego rozstrzygnięcia, bo "decyzja ta służyć będzie świetnej szkole, która przez lata pozbawiona była boiska". Spółka, która nabyła roszczenia od spadkobierców dawnych właścicieli terenu, chciała wybudować na nim biurowiec.

O rozstrzygnięciu komisja poinformowała za pośrednictwem komunikatu. Wskazano w nim, że kilka lat przed decyzją zwrotową miasto rozpoczęło prace nad miejscowym planem zagospodarowania rejonu ulic Wolskiej i Płockiej, na którym znajdowało się boisko szkolne przy liceum im. Mikołaja Kopernika. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu Rada Warszawy podjęła w 2004 r., a jego pierwsze wyłożenie odbyło się w 2011 r.

"Wówczas teren ten przeznaczony był na boisko szkolne. Jednakże do terenu przy ulicy Bema 76 (d. Wolska 87) zgłoszone były roszczenia dekretowe" - czytamy. Jak wskazano, spadkobiercy dawnych właścicieli tego terenu sprzedali roszczenia do ustanowienia prawa użytkowania za łączną kwotę 1 211 999,89 zł. Nabywcą była spółka, która - pomijając fakt, że zlokalizowane było tam boisko dla uczniów - zainteresowana była realizacją na tym terenie przedsięwzięcia budowlanego z przeznaczeniem zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Jak podano, kwoty, za które spółka nabyła roszczenia, były zróżnicowane i wahały się od kwoty 12 tys. do 900 tys. zł w zależności od wysokości udziału w roszczeniach. "Sprzedany teren przy nieruchomości przy ulicy Bema 76 (d. Wolska 87) nie miał ustanowionej drogi koniecznej, jedyna droga do terenu przy ulicy Bema 76 przebiegała przez Ogródek Jordanowski znajdujący się na działce obok, przez infrastrukturę szkolną" - podkreśliła komisja.

Decyzję zwrotową imieniu m.st. stołecznego Warszawy wydał ówczesny wiceszef stołecznego BGN Jakub R., który ustanowił tym samym użytkowanie wieczyste na rzecz spółki. "W decyzji podpisanej przez Jakuba R. znalazł się element niespotykany w innych decyzjach reprywatyzacyjnych, mianowicie została ustanowiona służebność drogi do terenu, na którym znajdowało się boisko szkolne" - podkreślono. We wrześniu 2012 r., w momencie drugiego wyłożeniu planu, spółka zaczęła zgłaszać uwagi dotyczące przeznaczenia terenu - chciała zbudować na nim biurowiec. Uwaga ta została uwzględniona. "W 2018 roku nastąpiło III wyłożenie planu. Do chwili obecnej postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji o warunkach zabudowy nie zostały zakończone" - czytamy.

Na wniosek aktywistów i dyrektora szkoły sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak w listopadzie 2018 r. wydało postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji.
Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie, komisja uznała decyzję prezydenta miasta z 2012 r. za wydaną z rażącym naruszeniem prawa, dlatego też stwierdziła nieważność decyzji w całości. Zdaniem komisji ustanowienie czynszu symbolicznego z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa. "Z uwagi na to, że wskazana w decyzji spółka nie była następcą prawnym dawnych właścicieli, brak było podstaw prawnych do ustanowienia w decyzji nieodpłatnej służebności do terenu, na którym znajdowało się boisko szkolne" - dodano. Dodatkowo wydanie decyzji reprywatyzacyjnej w takim kształcie naruszało zdaniem komisji interes społeczny.
"Sprawa ta jest kolejnym przykładem tego, że w toku reprywatyzacji deweloperzy intensywnie realizowali swoje przedsięwzięcia i plany kosztem kluczowej infrastruktury użyteczności publicznej, kosztem niszczenia warszawskiej zieleni i obiektów przeznaczonych na cele oświatowe takie jak boisko szkolne dla uczniów" - podkreślono.
Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta zaznaczył z kolei, że w tej sprawie komisja zgromadziła "obszerny materiał dowodowy". "Przeprowadziliśmy kilka rozpraw, które przyniosły nowe ustalenia w aferze reprywatyzacyjnej, jak choćby to, że na procesy reprywatyzacyjne próbował wpływać Artur W., oskarżony o łapówki polityk PO. Mam nadzieję, że m.st. Warszawa nie zaskarży tej ważnej decyzji do Sądu, ponieważ decyzja ta służyć będzie świetnej szkole, która przez lata pozbawiona była boiska" - dodał Kaleta.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe