REKLAMA

Papież Franciszek zaapelował ws. konfliktu na Ukrainie

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o to, by unikać wzrostu napięcia na Ukrainie. Zwracając się do wiernych podczas południowego spotkania na modlitwie Regina coeli wezwał do gestów pokoju i pojednania i do tego, by mieć w sercu losy ludności cywilnej.
 Papież Franciszek zaapelował ws. konfliktu na Ukrainie
/ fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież stojąc w oknie Pałacu Apostolskiego powiedział wiernym zebranym na placu Świętego Piotra: – Śledzę z zaniepokojeniem wydarzenia na niektórych terenach wschodniej Ukrainy, gdzie w ostatnich miesiącach mnożą się naruszenia rozejmu. Obserwuję z niepokojem nasilenie aktywności militarnej.

– Wyrażam mocne pragnienie, by unikano wzrostu napięcia i by, przeciwnie, wykonano gesty, które byłyby w stanie krzewić wzajemne zaufanie i sprzyjać pojednaniu oraz pokojowi, tak bardzo potrzebnym i tak pożądanym – oświadczył Franciszek.

Następnie dodał: – Na sercu trzeba mieć także poważną sytuację humanitarną, w jakiej znalazł się ten naród, któremu wyrażam moją bliskość i w intencji którego proszę was o modlitwę.

Papież modlił się z wiernymi za Ukrainę.

Nawiązał też do sobotniej beatyfikacji sześciu cystersów w opactwie Casamari we włoskim regionie Lacjum, zamordowanych przez francuskich żołnierzy pod koniec XVIII wieku.

Franciszek wyjaśnił: – W 1799 roku, kiedy francuscy żołnierze wycofując się z Neapolu plądrowali kościoły i klasztory, ci łagodni uczniowie Chrystusa stawiali opór z heroiczną odwagą, aż do przelania krwi broniąc Eucharystii przed profanacją.

– Niech ich przykład pobudzi nas do większego dążenia do wierności Bogu i do przemiany społeczeństwa i uczynienia go bardziej sprawiedliwym i braterskim – dodał.

W rozważaniach przed modlitwą papież mówił, że "być chrześcijaninem nie oznacza przede wszystkim doktryny czy ideału moralnego", ale żywą relację z Jezusem.

Pozdrawiając wiernych, także Polaków, Franciszek, który po raz pierwszy od miesiąca odmówił modlitwę w oknie pałacu, wyznał, że bardzo brakowało mu kontaktu z ludźmi na placu. – Bogu dzięki możemy znów spotkać się na tym placu – dodał odnosząc się do złagodzenia restrykcji.

– Powiem wam coś, brakuje mi placu, kiedy muszę odmawiać modlitwę w bibliotece – powiedział Franciszek.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura