REKLAMA

Amerykańskie służby zalecają szczególną ostrożność podczas lotów nad Ukrainą i Rosją

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) rekomenduje statkom lotniczym zachowanie szczególnej ostrożności podczas lotów nad częścią Ukrainy i Rosji w związku z koncentracją rosyjskich wojsk u granic Ukrainy - podały ukraińskie państwowe służby lotnicze.
 Amerykańskie służby zalecają szczególną ostrożność podczas lotów nad Ukrainą i Rosją
/ fot. YouTube

Jak czytamy w komunikacie ukraińskich służb, z uwagi na geopolityczne napięcie, związane z koncentracją rosyjskich wojsk u granic Ukrainy i na zaanektowanym Krymie, FAA opublikowała dokument, w którym rekomenduje operatorom statków powietrznych zachowanie szczególnej ostrożności podczas wykonywania lotów z, do i nad częściami wskazanych rejonów informacji powietrznej (FIR).

FIR (Flight Information Region), to przestrzeń powietrzna o konkretnych wymiarach z zapewnioną służbą informacji powietrznej i służbą alarmową.

Według FAA przewoźnicy powinni zachować szczególną ostrożność w części moskiewskiego FIR i rostowskiego FIR w granicach 100 mil morskich od dnieprowskiego FIR, symferopolskiego FIR i kijowskiego FIR - przekazały ukraińskie służby.

FAA wydała też inny komunikat, w którym zarekomendowano zarejestrowanym w USA przewoźnikom lotniczym i statkom powietrznym, by zachowywały ostrożność podczas planowania lotów do FIR Dniepr, FIR Symferopol, FIR Kijów - dodano.

Ukraińskie służby lotnicze podkreśliły, że w celu zagwarantowanie bezpieczeństwa przelotów samolotów cywilnych w przestrzeni powietrznej znajdującej się w strefie odpowiedzialności Ukrainy od 2014 roku obowiązują pewne ograniczenia, które są związane z rosyjską agresją na wschodzie Ukrainy i z aneksją Krymu.

"Cała pozostała przestrzeń lotnicza będąca pod odpowiedzialnością Ukrainy na razie jest bezpieczna i dostępna do planowania i wykonywania lotów statków powietrznych lotnictwa cywilnego" - zapewniły ukraińskie państwowe służby lotnicze.

Dodano, że na Ukrainie działa specjalna procedura wczesnego ostrzegania o zagrożeniach dla lotnictwa cywilnego w celu natychmiastowej reakcji na wykryte i potencjalne ryzyka, które powstają w strefie konfliktu.

Zaznaczono, że służby obserwują sytuację w przestrzeni powietrznej kraju. Zagwarantowano, że na razie jest ona spokojna i znajduje się pod kontrolą. "Na razie zagrożenia dla lotnictwa cywilnego nie ma" - podsumowano.

Jak podał kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy, według stanu z początku marca przy granicy ukraińskiej rozlokowane były siły zbrojne Rosji w składzie dwóch armii sił powietrznych, obrony powietrznej oraz Floty Czarnomorskiej, a w stanie gotowości było 28 batalionowych grup taktycznych na orłowsko-woroneskim, dońskim i krymskim kierunku operacyjnym. Łącznie rozlokowanych było 89 tys. żołnierzy.

Wywiad twierdzi, że orientacyjnie zakończenie rozlokowywania rosyjskich sił i sprzętu w pobliżu granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie oczekiwane jest na 20 kwietnia, a liczebność składu osobowego do tej daty powinna się zwiększyć do 110 tys. osób.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura