REKLAMA

Czechy. Senat chce wydalenia większej ilości rosyjskich dyplomatów

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa Senatu Pavel Fischer ocenił we wtorek, że Rosja zaostrza sytuację po wydaleniu dyplomatów. Jego zdaniem i zdaniem komisji z Pragi należy wydalić wszystkich dyplomatów rosyjskich z wyjątkiem ambasadora.
Władimir Putin Czechy. Senat chce wydalenia większej ilości rosyjskich dyplomatów
Władimir Putin
screen YT

Projektem rezolucji w tej sprawie zajmie się w środę izba wyższa parlamentu. Projekt m.in. wyraża poparcie dla rządu, który w sobotę wydalił 18 pracowników ambasady Rosji, którzy zostali zidentyfikowani, jako agenci wywiadów.

Tę decyzję rząd Andreja Babisza podjął po uzyskaniu uzasadnionego podejrzenia, że agenci rosyjskich tajnych służb stali za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r., w którym zginęły dwie osoby. W reakcji na wydalenie Rosjan Moskwa nakazała wyjazd 20 pracownikom ambasady Czech, w tym zastępcy ambasadora. Krok Rosji Fisher i komisja uznali za eskalację napięcia. Po wydaleniu dyplomatów z Rosji w czeskiej placówce zostało 5 dyplomatów, w tym ambasador. Fischer wniosek o zredukowanie rosyjskiego personelu dyplomatycznego do ambasadora uzasadnił tym, że z Rosją - jak to ujął - trzeba rozmawiać z czystą kartą.

„To nie jest akt nieprzyjacielski wobec Federacji Rosyjskiej lub narodu rosyjskiego. Musimy się bronić, ponieważ naprzeciwko nas jest reżim Putina, który próbował zdestabilizować Republikę Czeską i inne kraje demokratyczne” – powiedział Fischer na antenie czeskiego radia.

 


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura