REKLAMA

Nieoficjalnie. Pilna narada władz PiS. Napięta sytuacja w koalicji?

Władze Prawa i Sprawiedliwości spotkały się dziś na naradzie, na której miał być omawiany kryzys w koalicji rządzącej. Nie ma zgody w łonie Zjednoczonej Prawicy co do istotnych projektów. Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę w Krakowie. Według Wirtualnej Polski dziś drugie miało miejsce w Warszawie.
Jarosław Kaczyński Nieoficjalnie. Pilna narada władz PiS. Napięta sytuacja w koalicji?
Jarosław Kaczyński
Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Chodzi głównie o Krajowy Fundusz Odbudowy, czyli plan wydania środków europejskich z tzw. koronafunduszu. Przyjęcie planu jest blokowane przez posłów Solidarnej Polski, która nie zgadza się na uwspólnotowienie europejskiego długu i sytuację, w której mamy gwarancję, że będziemy spłacać wspólny dług, a wobec tzw. "mechanizmu warunkującego" uzależniającego wypłaty od tzw. "praworzadności", nie mamy gwarancji otrzymywania środków.

Inną kością niezgody jest ostateczna likwidacja OFE - Nie będziemy popierać projektów, które nie były z nami konsultowane. Nie odbywają się posiedzenia rady koalicji, kluczowe tematy są narzucane siłą - miał mówić Onetowi anonimowy poseł Solidarnej Polski.

Z kolei Jarosław Gowin wyraża sprzeciw wobec planów zbliżenia z europejskimi konserwatystami. A kontakty pomiędzy Gowinem a resztą koalicji są w zasadzie zamrożone.

- Te miliardy naprawdę nie są dla nas. Z tych pieniędzy na rozwój będą korzystać także kolejne ekipy rządzące. Polacy są naprawdę mądrzejsi od polityków i wiedzą, że ten ogromny zastrzyk pieniędzy jest szansą na odbudowę po pandemii. Gdybyśmy to zaprzepaścili, ludzie nie wybaczyliby nie tylko nam, ale całej klasie politycznej

- mówi z kolei Wirtualnej Polsce o Funduszu Odbudowy anonimowy polityk PiS


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura