Witamy w wolnych sądach III RP! AK-owiec traktowany jak bandyta? Stalinowski wyrok obowiązuje nadal

W sfingowanym procesie, w 1946 roku, niesłusznie skazany został żołnierz Armii Krajowej i wyklętej Narodowej Organizacji Wojskowej - Władysław Kuchno. III RP uznała oficjalnie ten wyrok obowiązujący, a rodzina chciała rehabilitacji bohaterskiego AK-owca. Jak finalnie zakończyła się sprawa?
Józef Stalin Witamy w wolnych sądach III RP! AK-owiec traktowany jak bandyta? Stalinowski wyrok obowiązuje nadal
Józef Stalin / wikimediacommons

O tej sądowej historii poinformował portal wpolityce.pl. Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w Katowicach z 30 września 2020 r. Ten uznał wyrok stalinowskiego sądu za obowiązujący. Władysław Kuchno przez stalinowski sąd został skazany na 15 lat więzienia, chociaż groziła mu nawet kara śmierci. Był oskarżany w sprawie rzekomego napadu rabunkowego na furgonetkę przewożącą pieniądze.

W rzeczywistości, Kuchno był ofiarą UB-eckiej prowokacji, w której robiono obławę na żołnierzy Henryka Flame ps. Bartka, legendarnego żołnierza wyklętego. Kuchno został skazany i był traktowany jak pospolity bandyta. Do śmierci walczył o oczyszczenie swojego imienia, po jego śmierci o prawdę walczyła jego patriotyczna rodzina. Kolejne instancje sądowe jednak na to nie pozwoliły. Wolne Sądy?

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe