REKLAMA

Witamy w wolnych sądach III RP! AK-owiec traktowany jak bandyta? Stalinowski wyrok obowiązuje nadal

W sfingowanym procesie, w 1946 roku, niesłusznie skazany został żołnierz Armii Krajowej i wyklętej Narodowej Organizacji Wojskowej - Władysław Kuchno. III RP uznała oficjalnie ten wyrok obowiązujący, a rodzina chciała rehabilitacji bohaterskiego AK-owca. Jak finalnie zakończyła się sprawa?
Józef Stalin Witamy w wolnych sądach III RP! AK-owiec traktowany jak bandyta? Stalinowski wyrok obowiązuje nadal
Józef Stalin
wikimediacommons

O tej sądowej historii poinformował portal wpolityce.pl. Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w Katowicach z 30 września 2020 r. Ten uznał wyrok stalinowskiego sądu za obowiązujący. Władysław Kuchno przez stalinowski sąd został skazany na 15 lat więzienia, chociaż groziła mu nawet kara śmierci. Był oskarżany w sprawie rzekomego napadu rabunkowego na furgonetkę przewożącą pieniądze.

W rzeczywistości, Kuchno był ofiarą UB-eckiej prowokacji, w której robiono obławę na żołnierzy Henryka Flame ps. Bartka, legendarnego żołnierza wyklętego. Kuchno został skazany i był traktowany jak pospolity bandyta. Do śmierci walczył o oczyszczenie swojego imienia, po jego śmierci o prawdę walczyła jego patriotyczna rodzina. Kolejne instancje sądowe jednak na to nie pozwoliły. Wolne Sądy?

 

 


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura