REKLAMA

Pilne! USA. "Gwardia Narodowa w centrum Minneapolis". Sędziowie zdecydowali ws. George'a Floyda

- Sędziowie przysięgli w procesie o zabójstwo Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis osiągnęli porozumienie co do decyzji o losach oskarżonego byłego policjanta Dereka Chauvina. Ich postanowienie ma być ogłoszone we wtorek prawdopodobnie między godz. 22.30 a 23 polskiego czasu - Gwardia Narodowa kieruje się do centrum Minneapolis - podaje Jack Posobiec.
pilne Pilne! USA.
pilne
grafika własna

Po wysłuchaniu opinii świadków, ekspertów oraz wystąpień obrony i oskarżycieli sędziowie przysięgli kontynuowali we wtorek obrady mające zadecydować o winie lub uwolnieniu Chauvina. Poprzedziła to w poniedziałek sesja z sędzią hrabstwa Hennepin Peterem Cahille. Udzielił on instrukcji przysięgłym dotyczących m.in. aspektów prawnych sprawy.

14 przysięgłych słuchało informacji o dowodach w tej sprawie przez prawie trzy tygodnie. Ponieważ tylko 12 przysięgłych jest potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy, dwóch alternatywnych zwolnił w poniedziałek sąd.

Spośród pozostałych dwóch jest w wieku 20 lat, trzech w wieku 30, 40 i 50 lat, a jedna w wieku 60 lat. Sześciu jest białych, czterech czarnoskórych, a dwóch reprezentuje inne rasy. Wszyscy pochodzą z hrabstwa Hennepin w stanie Minnesota, które według danych spisu powszechnego składa się w 74 proc. z białych i w 14 proc. z Afroamerykanów.

Sędziowie przysięgli wysłuchali 45 świadków, pokazano im nagrania wideo incydentu, w którym zginął Floyd. Prokuratorzy powołali 38 świadków, w tym policyjnych ekspertów od użycia siły, którzy obwiniali Chauvina, a także ekspertów medycznych, którzy wyjaśnili, w jaki sposób Floyd zmarł. Obrona powołała siedmiu własnych świadków usprawiedliwiających postępowanie byłego policjanta. On sam odmówił zeznań powołując się na piątą poprawkę do konstytucji.

Jeśli Chauvin zostanie skazany, może mu grozić do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci drugiego stopnia. Zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, więc Chauvin może zostać skazany za wszystkie, niektóre lub żadne z nich.

Floyd zmarł najprawdopodobniej w wyniku brutalnej policyjnej interwencji 25 maja 2020 roku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ fit/ ap/


Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy "wiodące media" skreśliły już Platformę?
Tygodnik

Opinie

Popkultura