REKLAMA

Szczepionki dotarły do Syrii. Na tereny kontrolowane przez rebeliantów

Pierwsza partia 53,8 tys. dawek szczepionek AstraZeneki w ramach programu COVAX dotarła w środę do północno-zachodniej Syrii kontrolowanej przez rebeliantów. Tymczasem sytuacja epidemiczna w całym kraju szybko się pogarsza.
zdjęcie ilustracyjne Szczepionki dotarły do Syrii. Na tereny kontrolowane przez rebeliantów
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Dostawa dotarła do Syrii w ciężarówce chłodni z Turcji, która przekroczyła w środę granicę w Bab al-Hawa. Jest to jedna z trzech partii, które mają w tym roku dotrzeć do prowincji Idlib. Wystarczy to do zaszczepienia ok. 850 tys. z ok. 4 mln mieszkańców enklawy. Oenzetowski program COVAX ma na celu zapewnienie szczepionek dla 20 proc. ludności najuboższych krajów świata, w tym 20 proc. mieszkańców Syrii.

Jak powiedział przedstawiciel rebelianckich władz ds. zdrowia Jaser Nadżib, kampania szczepień rozpocznie się 1 maja. W pierwszym rzucie wszystkie szczepionki zostaną użyte na potrzeby pierwszych dawek dla personelu medycznego.
Jeszcze w środę do Damaszku trafi reszta szczepionek przeznaczonych dla Syrii, które mają zostać użyte na terytoriach kontrolowanych przez syryjski rząd oraz w prowincjach pod kurdyjską kontrolą na północnym zachodzie. W większości kraju szczepienia zaczęły się już w marcu, za pomocą rosyjskiego preparatu Sputnik V. Choć oficjalnie nie podano, skąd Damaszek otrzymał te szczepionki, jak podaje al-Dżazira, tajemnicą poliszynela jest, że źródłem dostaw jest Izrael, który miał zakupić dla Syrii milion dawek w ramach negocjacji z Rosją.

Dostawy przybywają w momencie, kiedy sytuacja epidemiczna w całym kraju szybko się pogarsza, a miejscowe szpitale są przeciążone. Jak podaje agencja AP, najtrudniejsza sytuacja jest na terytoriach kurdyjskich, gdzie w kwietniu odnotowano ponad 4 tys. zakażeń, czyli ponad połowę całkowitej liczby infekcji z całego ubiegłego roku. Ale z trzecią falą pandemii zmagają się także pozostałe części Syrii.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura