REKLAMA

USA. Punkty szczepień się zamykają. Brak chętnych

Po wykonaniu ponad 200 milionów zastrzyków w USA spada popyt na szczepienia przeciw Covid-19. To powoduje, że niektóre punkty masowych szczepień zamykają się lub ogłaszają takie plany.
zdjęcie ilustracyjne  USA. Punkty szczepień się zamykają. Brak chętnych
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Od połowy grudnia ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 229 milionów szczepień przeciw Covid-19. Na wiosnę liczba wykonywanych zastrzyków regularnie przekraczała 3 miliony dziennie. Pod koniec kwietnia tempo zaczęło jednak spadać, średnia za ostatni tydzień wynosi 2,75 mln zastrzyków na dobę, podczas gdy jeszcze w połowie kwietnia średnio było to ponad 3,3 mln.

Spowolnienie wiązane jest ze zmniejszeniem popytu na preparaty zapewniające oporność. Dlatego też niektóre punkty masowych szczepień w USA się zamknęły, m.in. w Nevadzie, Ohio i Montanie. We wtorek zakończy działalność punkt szczepień powszechnych w hrabstwie Summit w Ohio. Jako powód podano "spadek popytu". Natomiast w mieście Galveston w Teksasie władze lokalne poprosiły te stanowe, by nie wysyłać im pod koniec kwietnia kolejnych dostaw szczepionek.

W Palm Beach na Florydzie po spadku o 50 procent liczby przyjmowanych pacjentów zadecydowano o zamknięciu w maju trzech dużych punktów. Pracujący w nich personel skupiać się będzie na szczepieniach z dojazdem do pacjentów. Plany zamknięcia masowych punktów ogłoszono także w Georgii oraz Karolinie Północnej, a władze innych stanów zapowiadają, że wkrótce wystosują podobne oświadczenia.

Równocześnie w wielu miejscach USA punkty dalej funkcjonują, przyjmując zapisy od wszystkich dorosłych Amerykanów. Część stanów poszerza dostęp do szczepień, otwierając kolejne masowe centra - dotyczy to m.in. Alabamy, Illinois, Nowego Jorku, Maryland czy Wirginii. Kaiser Family Foundation przewiduje, że wszyscy chcący zaszczepić się Amerykanie otrzymają co najmniej pierwszą dawkę w pierwszej połowie maja. W obliczu rychłego osiągnięcia tego kamienia milowego władze kierują uwagę na tych, którzy nadal wahają się lub nie chcą się zaszczepić. A jest to znaczna część populacji, badanie Kaiser Family Foundation z marca wykazuje, że 37 proc. obywateli USA planuje "poczekać i zobaczyć", czy preparaty przeciw Covid-19 działają.

Do zwiększenia sceptycyzmu wobec szczepień przyczyniło się zakończone już czasowe zalecenie wstrzymania podawania preparatu Johnson & Johnson w USA. Widać to w sondażach - zgodnie z badaniem dla stacji ABC oraz "Washington Post" 73 procent niezaszczepionych jeszcze Amerykanów nie chce otrzymać szczepionki tej firmy.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura