REKLAMA

Wiosna Jazzowa w Zakopanem!

Przypadający na 30 kwietnia Międzynarodowy Dzień Jazzu to doskonały moment na skupienie uwagi na wykonawcach oraz miłośnikach tego gatunku muzyki. Z tej właśnie okazji w Zakopanem odbywa się co roku polska edycja festiwalu Wiosna Jazzowa Zakopane, będąca częścią dużego wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym United Europe Jazz Festival. Z czasem Wiosna Jazzowa stała się jednym z najbardziej znaczących festiwali jazzowych w Polsce, przyciągając pod Tatry rzesze wiernych fanów oraz goszcząc plejadę polskich i zagranicznych gwiazd. To festiwal, który na stałe wpisał się w kulturalno-muzyczny kalendarz Zakopanego. W tym roku odbędzie się jego 17. edycja.
Wiosna Jazzowa w Zakopanem Wiosna Jazzowa w Zakopanem!
Wiosna Jazzowa w Zakopanem
Materiały prasowe

 

I chociaż święto to zostało uznane dopiero w 2011 roku podczas Konferencji Generalnej UNESCO, to na Podhalu jazz rozbrzmiewał już dużo wcześniej. Jego początki sięgają lat 30. XX wieku. Po raz pierwszy festiwal Wiosna Jazzowa został zorganizowany na początku maja 2004 roku. Ubiegły rok stanowi wyjątek, gdy nie udało się zrealizować wydarzenia ze względu na ogłoszenie światowej pandemii.

W tym roku dołożono jednak wszelkich starań, aby festiwal doszedł do skutku, chociaż ostatecznie w nieco innej formule, niż ustalano początkowo. Zaplanowano go ponownie z wielkim rozmachem, zapraszając wykonawców z Polski i zagranicy. Mimo wielkich nadziei i planów, że w Wiośnie Jazzowej będzie mogła w uczestniczyć chociaż niewielka publiczność, ostatecznie plan ten nie dojdzie do skutku. Optymistyczny jest za to fakt, że festiwal organizowany przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury mimo wszystko nie został odwołany. Zadbano, aby w dniach 24 kwietnia – 2 maja zbudować w mieście energetyzującą jazzową atmosferę.

Założeniem projektu jest wprowadzenie w przestrzeń Zakopanego muzyki jazzowej w różnorodnych odsłonach. Już od 24 kwietnia miasto wypełnią dźwięki jazzu, które usłyszymy dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom autobusowym, umilającym mieszkańcom korzystanie z transportu miejskiego. Dodatkową atrakcją dla spacerowiczów w dniu 30 kwietnia będzie unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe do Radiowej „Jedynki” i na media społecznościowe Wiosny Jazzowej oraz Miasta Zakopane.

Głównym partnerem tegorocznej edycji Wiosny Jazzowej został Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Hyrny w Zakopanem i to właśnie w tamtejszym klubie muzycznym zaplanowano najważniejszy koncert, który 1 maja od 20:30 do 22:00 będzie transmitowany na żywo przez „Jedynkę” Polskiego Radia. Streaming koncertu w sieci dostępny będzie też dla słuchaczy na FB wydarzenia, FB Miasta Zakopane oraz na portalu Zakopane.pl.

Koncert poświęcony zostanie twórczości Andrzeja Zauchy, w 30. rocznicę śmierci artysty i muzyka. W projekcie „Andrzej Zaucha – Songbook” aranżacje jego piosenek zaprezentują: Szrom, Perliński, Łukasik, Jahr. Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie, według dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną muzyka i w ciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka. Oprócz znanych przebojów „Byłaś serca biciem”, „C’est la vie”, „Siódmy rok” usłyszymy wiele innych, często zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.

Nieodłącznie od lat Wiośnie Jazzowej towarzyszy hasło „Jak jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem”. Tak będzie również w tym roku. I chociaż tym razem widownia będzie tylko wirtualna, to wszyscy liczą na to, że przyszłoroczna 18. edycja przyniesie wymarzone zmiany.

 

 

 

 

                         


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura