Na Górze Świętej Anny rozpoczęły się obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Mszą świętą w bazylice na Górze Świętej Anny (Opolskie) rozpoczęły się obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod sąsiadującym z sanktuarium pomnikiem św. Jana Pawła II.
 Na Górze Świętej Anny rozpoczęły się obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego
/ (kf) PAP/Krzysztof Świderski

Uroczystości obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczęła msza święta w bazylice na Górze św. Anny. Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, upamiętniającym jego wizytę w tym miejscu podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r., gdy na błonia pod sanktuarium przybyło około miliona wiernych.

W związku z pandemią centralne obchody rocznicowe odbywają się w niewielkim gronie osób. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie zaplanowano wystąpienie Prezydenta RP i przekazanie pierwszej ze stu tablic okolicznościowych związanych z historią powstań śląskich.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik Powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe