REKLAMA

„Obrzydzają polskość”. Szokujący artykuł „Wyborczej” w przededniu wybuchu III Powstania Śląskiego

Szerokim echem odbił się w sieci artykuł opublikowany przez „Gazetę Wyborczą” w przededniu wybuchu III Powstania Śląskiego.
 „Obrzydzają polskość”. Szokujący artykuł „Wyborczej” w przededniu wybuchu III Powstania Śląskiego
/ fot. PAP / Grzegorz Momot / wyborcza.pl


Autorem materiału o tytule „Niechlubne karty III powstania śląskiego. Od planu zabicia Korfantego do bitwy przegranej w 10 minut” jest historyk Józef Krzyk, od lat 90. związany z katowicką redakcją „Gazety Wyborczej”.

„Niektóre oddziały zamieniły się w bandy maruderów. Przez brak dyscypliny powstańcy śląscy stracili krwawo zdobyty Kędzierzyn. W porcie »zarekwirowali« olbrzymie zapasy spirytusu. Gdy doszło do szturmu, wielu było zbyt pijanych, by stawić opór” – czytamy w tzw. leadzie.

„Gazeta Wyborcza uczciła determinację i poświęcenie Powstańców Śląskich. W przededniu rocznicy krwawego zrywu narodowego Ślązaków. Po swojemu” – komentuje dziennikarz i publicysta Wojciech Wybranowski.

„No cóż, rywalizują od lat o palmę pierwszeństwa w obrzydzaniu polskości. I wygrywają…” – pisze z kolei Jarosław Popek. „Bądź przewidywalny jak Gaz... dziw się, że ostentacyjna prymitywia sekciarskich przekazów rozśmiesza coraz większe sfery społeczne i na szczęście nie uwodzi jak w latach 90-tych” – czytamy z kolei we wpisie Miłosza Lodowskiego. „Polacy nie mogą mieć nic wspaniałego w swej historii. GW podepcze i znieważy każdą świętość, czy to AK, czy Powstanie Warszawskie, czy Pileckiego, a teraz przyszedł czas na powstańców śląskich” – twierdzi użytkownik o nazwie acton.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura