REKLAMA

Łukaszenka boi się przewrotu? „80 białoruskich wojskowych pozbawionych stopni”

Ponad 80 białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy struktur siłowych zostało pozbawionych stopni wojskowych i specjalnych na mocy dekretu Alaksandra Łukaszenki. Nazwisk nie podano, ale chodzi o osoby, które popierały protesty obywateli po zeszłorocznych wyborach prezydenckich.
Aleksandr Łukaszenka Łukaszenka boi się przewrotu? „80 białoruskich wojskowych pozbawionych stopni”
Aleksandr Łukaszenka
screen YT

Jak wyjaśniono w komunikacie służby prasowej Łukaszenki, ludzie ci dopuścili się „dyskredytujących czynów”. „W czasie zaostrzenia sytuacji polityczno-społecznej w kraju w celu destabilizacji podsycali nastroje protestacyjne, organizowali nielegalne zgromadzenia i uczestniczyli w nich, rozmieszczali w internecie materiały ekstremistyczne, wzywali do radykalnych działań” – poinformowała służba prasowa.

Ponadto „publikowali (oni) dane osobiste urzędników państwowych, dziennikarzy, funkcjonariuszy; występowali z oskarżeniami, zniewagami i groźbami pod ich adresem”. „Dyskredytując honor i godność munduru demonstrowali brak szacunku do symboli państwowych, wyrzucali legitymacje, zrywali pagony, odmawiali wykonywania obowiązków służbowych. Wobec wielu z nich wszczęto sprawy karne, w tym za organizację aktów terroryzmu” – napisano w komunikacie. Według biura prasowego Łukaszenki są to działania nielicujące ze statusem wojskowego i funkcjonariusza struktur siłowych, a procedurę pozbawienia stopni wojskowych i specjalnych zainicjowali szefowie struktur siłowych.

 


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura