REKLAMA

Business Insider: Polska już trzecim eksporterem do Niemiec! A być może drugim

- Nawet Chiny nie zwiększały ostatnio eksportu do Niemiec w takim tempie jak Polska. Dzięki temu wskoczyliśmy na trzecie miejsce największych eksporterów na rynek naszego zachodniego sąsiada - pisze Jacek Frączyk na łamach internetowej wersji Business Insider.
Warszawa, wieżowce Business Insider: Polska już trzecim eksporterem do Niemiec! A być może drugim
Warszawa, wieżowce / Pixabay.com

Według danych niemieckiego urzędu statystycznego Destatis, Polska zwiększyła w marcu eksport do Niemiec o 28,7% rok do roku, dzięki czemu polski eksport przerósł eksport Stanów Zjednoczonych do Niemiec, a dynamika wzrostu naszego eksportu przekroczyła nawet dynamikę wzrostu eksportu z Chin, które notowały w marcu wzrost rzędu 24,6% rok do roku.

Co ciekawe, metodologia wyliczeń niemieckiego urzędu statystycznego nie opiera się na pochodzeniu towarów, ale na tym skąd towary przyjechały, co mocno promuje Holandię/ Niderlandy, w której portach następuje przeładunek towarów przeznaczonych do Niemiec. Według Jacka Frączyka, niewykluczone, że gdyby tę metodologię zmienić, przeskoczylibyśmy w rankingu również Holandię/ Niderlandy i znaleźli się na drugim miejscu, tuż za Chinami. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura