REKLAMA

W Nowym Ładzie znajdzie się mieszana ordynacja wyborcza? Kukiz: "Jestem umówiony z partią władzy"

Na ten tydzień jestem umówiony z partią władzy na prezentację Nowego Ładu - poinformował lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że jeżeli w Nowym Ładzie nie znajdą się jego postulaty, nie będzie jego poparcia.
 W Nowym Ładzie znajdzie się mieszana ordynacja wyborcza? Kukiz:
/ Silar / Wikimedia Creative Commons

Kukiz, który był w poniedziałek gościem Radia Zet, został zapytany o Nowy Ład, który być może w sobotę zostanie zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwości. "Mam nadzieję, że w tym tygodniu dowiem się więcej, poznam więcej szczegółów. Umówiony jestem z partią władzy na prezentację tego programu, taką bardziej szczegółową" - odpowiedział poseł. Jak podkreślił, na prezentacji będzie z posłami swojego koła.

Na uwagę, że pozna wcześniej to, co znalazło się w tym programie niż opinia publiczna, odparł: "Myślę, że opinia publiczna pozna wtedy, kiedy ja".

Pytany, czy w Nowym Ładzie znajdą się jakieś propozycje Kukiz'15, bo tego dotyczyły m.in. jego spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Kukiz powiedział, że z tego powodu zależy mu, aby poznać w szczegółach ten program. "Jeśli zostanie przez nas zaakceptowany, to będzie jeszcze bardziej zaakceptowany w sytuacji takiej, kiedy dopiszemy do Nowego Ładu taki suplement, taki aneks z postulatami ustrojowymi, z postulatami proobywatelskimi, oczywiście jeżeli PiS, partia władzy wyrazi zgodę" - powiedział poseł.

"Nowy Ład - z tego, co wiemy - jest to taki plan gospodarczo-społeczny, natomiast mi bardzo zależy na tym, żeby ta moja walka, którą prowadzę od 2015 roku o zmiany ustrojowe, zmiany podstaw funkcjonowania państwa, mogły zaistnieć" - podkreślił lider Kukiz'15. Wymienił m.in. zwiększenie roli referendów, zdigitalizowanie procesu zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą gospodarczą czy kwestię sędziów pokoju i ustawę antykorupcyjną.

Jak zaznaczył, liczy, że w Nowym Ładzie znajdzie się mieszana ordynacja wyborcza. Przypomniał, że PiS w 2006 roku zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu.

Poseł poinformował, że Kukiz'15 poprosiło przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera, aby odnalazł ten projekt, aby rozmawiać o nim jako o ustawie bazowej. Zaznaczył też, że jeśli jego postulatów nie będzie w Nowym Ładzie, to nie uzyska on jego poparcia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura