REKLAMA

Łepkowska u red. Mazurka: "Praca artysty jest szczególna. Aby ją wykonywać należy mieć talent, umiejętności"

Gościem w Porannej rozmowie w RMF FM u red. Roberta Mazurka była "królowa polskich seriali", scenarzystka Ilona Łepkowska. Rozmowa dotyczyła nowego projektu ustawy o uprawieniach artysty zawodowego, a także o pomyśle opłaty reprograficznej, dzięki której np. kupując sprzęt elektroniczny będący nośnikiem danych (np. komputer, tablet) konsumenci będą przekazywali pieniądze na artystów. 
 Łepkowska u red. Mazurka:
/ screen YT - RMF24

To nie jest polski wymysł, czy mój albo kolegów, którzy byli inicjatorami projektu tej ustawy. Prawda jest taka, że na całym świecie cywilizowanym, zwłaszcza w Europie, artyści są wspierani, ponieważ oni tworzą kulturę

- mówiła Ilona Łepkowska. W jej opinii większość artystów jest niezamożnych, a ci, którzy "bawią się na Zanzibarze", stanowią mniejszość. W jej opinii "praca artysty jest pracą szczególną", a "los artysty jest równie ważny jak np. nauczyciela".

 

Aby ją wykonywać [pracę artysty - red.] należy mieć talent, umiejętności itd. (...) Nie jest tak, że jak ktoś nie sprzedaje drogo swojej twórczości, to jest palantem a nie twórcą

- przekonywała scenarzystka. Dalej zaskoczyła stwierdzeniem, że... Hejt na artystów jest "wywołany przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego".

 

Jest sterowany, kontrolowany i opłacany przez tych producentów

- podkreśliła Łepkowska. Zapytana, czy przykładem takiego "odgórnego sterowania" jest np. krytyka w jej stronę ze strony dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego, odpowiedziała:

 

Ja myślę, że tak

- podsumowała scenarzystka.


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura