REKLAMA

[WIDEO] „Dlaczego mam płacić więcej za papier ksero?”. Mazurek zaskoczony odpowiedzią Łepkowskiej

To istnieje w bardzo wielu krajach, również tych, które od dawna kierują się zasadami gospodarki rynkowej, ale wiedzą, że kultura jest rzeczą, która się tym zasadom nie poddaje najlepiej. Większość artystów jest niezamożnych – przekonuje reżyserka i scenarzystka Ilona Łepkowska.
 [WIDEO] „Dlaczego mam płacić więcej za papier ksero?”. Mazurek zaskoczony odpowiedzią Łepkowskiej
/ fot. YouTube / RMF FM


Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało w środę do konsultacji międzyresortowych i publicznych projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego.

Projekt jest odpowiedzią na szereg postulatów zgłaszanych od wielu lat przez środowisko artystyczne. To próba wdrożenia rozwiązań odpowiadających na najpilniejsze potrzeby artystów w Polsce. 60 proc. z nich znajduje się w trudnym położeniu (zarobki poniżej średniej krajowej), zaś 30 proc. w bardzo trudnym (zarobki poniżej płacy minimalnej, przy konieczności samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Tylko niecałe 7 proc. artystów można zaliczyć do osób względnie zamożnych. Ponadto większość, bo aż 54 proc. twórców pracuje w ramach umowy o dzieło, 30 proc. pracuje bez żadnej umowy, a jedynie ok. 14 proc. może liczyć na umowę o pracę na czas nieokreślony.
 

Gorąca dyskusja Łepkowskiej u Mazurka


W poniedziałkowej rozmowie na antenie RMF FM gościem Roberta Mazurka była Ilona Łepkowska, reżyserka i scenarzystka, która w ostatnim czasie mocno porusza kwestię wprowadzenia opłaty reprograficznej.

– To istnieje w bardzo wielu krajach, również tych, które od dawna kierują się zasadami gospodarki rynkowej, ale wiedzą, że kultura jest rzeczą, która się tym zasadom nie poddaje najlepiej. Większość artystów jest niezamożnych – uważa Łepkowska.
 


Prowadzący RMF FM w swoim stylu odpowiedział jednak reżyserce, że „jeśli mój pracodawca uzna, że nie jestem już dla niego atrakcyjny, to mnie zwolni i tak to działa na całym świecie”.

– To pójdzie pan do opieki społecznej – odpierała argument dziennikarza Łepkowska. – Artysta też może iść do opieki społecznej. To mnie pani wysyła do opieki społecznej, a artystów trzeba sponsorować? – nie dawał za wygraną Mazurek.

 

Papier ksero będzie droższy?

 

W internetowej części porannej audycji Mazurek zapytał scenarzystkę, dlaczego kupując papier do ksero będzie trzeba także płacić opłatę reprograficzną. – Dlatego, że na tym papierze do ksero ktoś ściągnąwszy książkę z Internetu albo kupiwszy ją w księgarni (...) powiela ją w 40 egzemplarzach dla swoich kolegów – argumentowała Łepkowska.

– On może ją powielić, ale jej nie powiela. W ten sposób noże kuchenne powinny zostać zakazane, bo ja mogę zamordować, bo jest to broń – odpowiedział prowadzący audycję.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura