REKLAMA

Gowin z Porozumieniem dołączą do koalicji montowanej przez PSL? Wpływowy polityk ludowców odpowiada

W Koalicji Polskiej jest miejsce dla środowisk i ludzi, którzy podzielają chrześcijańsko-demokratyczną wrażliwość i misję tworzenia umiarkowanego centrum - powiedział wiceszef PSL Adam Jarubas.
 Gowin z Porozumieniem dołączą do koalicji montowanej przez PSL? Wpływowy polityk ludowców odpowiada
/ screen YT/Porozumienie

Jarubas był pytany we wtorek w RMF FM, czy Polskie Stronnictwo Ludowe jest otwarte na transfery parlamentarzystów z innych ugrupowań. "Nie popieramy takiej praktyki. Natomiast jeśli są posłowie, którzy nie widzą się - i są ku temu wyraźnie określone powody - w danym środowisku i podzielają wartości PSL i Koalicji Polskiej, to zawsze jest otwarte pole do współpracy jakiejś formie" - powiedział Jarubas.

Wiceszef PSL został zapytany, czy do Koalicji Polskiej są zaproszeni politycy z "konserwatywnego skrzydła Platformy Obywatelskiej". "Nie zapraszamy, nie kierujemy dzisiaj żadnych takich zaproszeń, natomiast bacznie obserwujemy to, co się dzieje w polskiej polityce" - powiedział.

"My ich nie kusimy. Oczywiście trwają rożne rozmów, nawet w europarlamencie rozmawiamy - jesteśmy tutaj w ramach jednej grupy politycznej Europejskiej Partii Ludowej - i oceniamy polską politykę i to, na ile dzisiaj chadecja jest wierna swoim korzeniom; czy tak jak to się dzieje w Europie, nie następuje ewolucja w kierunku lewicowym" - powiedział europoseł.

Według polityka ludowców "wydaje się, że jest miejsce na polskiej scenie politycznej na ofertę, która będzie się odwoływała do wartości umiarkowanego konserwatyzmu i będzie lepszą ofertą dla ludzi, którzy dzisiaj już rozważają przestanie popierania PiS".
Dopytywany, czy widzi w Koalicji Polskiej miejsce dla konserwatystów z PO, odparł, że widzi to miejsce dla "różnych ludzi, i z polskiego parlamentu i z różnych środowisk, którzy podzielają chrześcijańsko-demokratyczną wrażliwość i misję tworzenia umiarkowanego centrum".

Pytany, czy popiera budowanie jednej opozycyjnej listy w przyszłym wyborach parlamentarnych Jarubas stwierdził, że PSL jest zwolennikiem budowy dwóch bloków po stronie opozycyjnej - umiarkowanego centrum i bloku lewicowego. "Połączenie wszystkich w jednym worku, co pokazały wybory europejskie, nie dało sukcesu" - zaznaczył Jarubas.

Pytany, czy były próby zaproszenia do Koalicji Polskiej Jarosław Gowina i jego partii Porozumienie, Jarubas powiedział, że "o strukturalnej współpracy w ramach Koalicji Polskiej nie było mowy". "Nasz prezes (Władysław Kosiniak-Kamysz) dyskutował (z Jarosławem Gowinem) wielokrotnie o Krajowym Planie Odbudowy. Znają się od wielu lat, lubią się, podzielają pewne wartości" - powiedział Jarubas.

Dopytywany, czy widzi Gowina w Koalicji Polskiej stwierdził, że wszystkie karty są w rękach szefa Porozumienia. "Nie ukrywam, że dyskusja o KPO była z jednej strony dyskusją merytoryczną, ustawową nad przyjęciem nowego katalogu zasobów własnych Unii, ale była też szansą do pewnego scenariusza politycznego, który leżał na stole" - mówił. Według niego rząd techniczny stworzony przy pomocy Jarosława Gowina "to był bardzo realny scenariusz".

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura