REKLAMA

Amazon zwiększa zatrudnienie w Gdańsku. "To pracodawca o niskich wartościach"

Amazon poszukuje pracowników w Gdańsku. 10 maja firma wydała komunikat w tej sprawie. Zwiększenie zatrudnienia jest następstwem uruchomienia nowego centrum obsługi klientów w Gdańsku, które działa od początku marca, czyli od startu polskojęzycznego serwisu zakupowego.
 Amazon zwiększa zatrudnienie w Gdańsku.
pixabay

- Z jednej strony dobrze, że do Polski napływają inwestycje i powstają miejsca pracy, ale z drugiej strony Amazon oferuje słabej jakości miejsca pracy i jest światowym liderem w niepłaceniu podatku tam, gdzie funkcjonuje. Jedyną korzyścią dla państwa są podatki płacone z pensji pracowników, a te są słabe. Dlaczego Amazon znalazł się w Polsce? Dlatego że miał ciężki konflikt ze związkami niemieckimi w niemieckich centralach Amazona. I żeby ich spacyfikować, powstały pierwsze sortownie w Polsce. I teraz skutek mamy taki, że Niemcom 70-100 kilometrów dalej płaci się czterokrotnie więcej za dokładnie tę samą pracę i dokładnie te same rynki zbytu, za dokładnie to samo przewalanie towaru przez nasze magazyny i ciężką fizyczną pracę, bo głównie taką się oferuje. Więc jestem daleki od entuzjazmu - powiedział w "Radiu Gdańsk" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Amazon jest pracodawcą o niskich wartościach. Natomiast jeżeli spojrzymy na Amazon z perspektywy osób współpracujących z nim, czyli sprzedawców, to jednak tutaj Amazon jest liderem światowym, który proponuje bardzo duży fulfillment. Sprzedawcy nie muszą się o nic martwić. Dlatego mamy zestawienie dwóch światów: pracownika i osób, które korzystają, sprzedając swoje produkty. I tu, myślę, należałoby coś zmienić, żeby te podatki zostawały w krajach, w których Amazon funkcjonuje. Cieszy że powstają miejsca pracy, ale w szerszej perspektywie należałoby się zastanowić, jak lepiej współpracować z tego typu gigantami - ocenił w "Radiu Gdańsk" Krzysztof Szóstka, prezes Metal Poland.


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura