„Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 2021 roku w Warszawie odbyły się wydarzenia organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad obchodami objął „Tygodnik Solidarność”.
Paweł Supernak „Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych
Paweł Supernak / PAP

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie stanęły wszystkie wystawy lokalne o rolniczej „Solidarności”, eksponowane dotychczas w 18 miejscowościach różnych regionów Polski. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, przewodnicząca Solidarności Rolników Indywidualnych Teresa Hałas oraz doradca prezydenta Barbara Fedyszak – Radziejowska.


„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”


Prezes IPN otwierając ogólnopolską wystawę „TU rodziła się „Solidarność” Rolników przypomniał historię ruchów niepodległościowych na polskiej wsi.


To były pierwsze powojenne lata, działalność PSL, partii, która była nie tylko ludową, ale ogólnonarodową, mającą oparcie na wsi. Była nadzieją milionów Polaków, że system komunistyczny uda się odsunąć za pomocą kartki wyborczej. To się nie udało. Polska wieś za ten opór zapłaciła wysoką cenę, ale później były kolejne lata represji i czas kolektywizacji. [...] I to polska wieś, miliony polskich chłopów swym oporem, cierpieniami, ofiarami tamtego czasu doprowadziły do tego, że Polska była jedynym państwem w całym sowieckim bloku, gdzie w rękach chłopów i rolników została zachowana własność indywidualna. [...] Szli tym szlakiem dziewiętnastowiecznego oporu opisanego w polskich powieściach. Szli tym szlakiem, który wyznaczała Maria Konopnicka słowami „Roty”: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Nie porzucili ziemi, nie porzucili wiary, nie porzucili obyczaju i wartości. I to doprowadziło do zwycięstwa

 

– zaznaczył dr Szarek.


„40 lat temu Jan Kułaj mówił ze łzami w oczach »Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!«. To było wielkie zwycięstwo. Ale tego zwycięstwa by nie było bez wsparcia Kościoła, bez wsparcia prymasa Wyszyńskiego, duchowego przywódcy nie tylko Kościoła, ale i narodu”

 

– podkreślił prezes IPN.


Teresa Hałas, poseł na Sejm RP oraz przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przypomniała historię walki o godność i suwerenność polskiej wsi, również podkreślając rolę Prymasa Tysiąclecia w tych zmaganiach.

 

Solidarność rolnicza to także, a może przede wszystkim, jego dzieło. Bez jego uporu, bez jego upominania się o niezależny związek zawodowy na wsi i o godny status dla polskiego chłopa, nie byłoby rolniczej „Solidarności”. Nikt nas tak naprawdę nie chciał, długo musieliśmy walczyć o naszą tożsamość. Gdyby nie upór Prymasa, być może nie świętowalibyśmy 40-lecia Solidarności Rolników Indywidualnych

 

– wskazała.
Uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia oraz odsłonili tablicę upamiętniającą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” na budynku „Dom Chłopa” przy placu Powstańców Warszawy 2 w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba związku.


W 40. rocznicę rejestracji Związku Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek okolicznościowy, na którym przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba.


Historyczny kontekst walki o rejestrację rolniczej „Solidarności” przypomniał w opracowaniu dr Paweł Błażewicz z IPN. „29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się chłopski protest, a 5 stycznia 1981 r. w Rzeszowie rozpoczęła się okupacja siedziby Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Na przełomie stycznia i lutego kilkanaście osób podjęło głodówkę w kościele św. Józefa w Świdnicy. Jednym z postulatów protestujących była rejestracja niezależnego związku zawodowego rolników. Co prawda 10 lutego komunistyczny Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rejestrację »Solidarności«. rolników, jednak wkrótce (18/20 lutego) protesty doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. W reakcji na stały sprzeciw reżimu w sprawie rejestracji związku zawodowego rolników w marcu w Poznaniu doszło do zjednoczenia istniejących już niezależnych organizacji chłopskich, które przyjęły wspólną nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania rolników były systematycznie wspierane przez NSZZ »Solidarność« oraz hierarchię kościelną. Prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie spotykał się z liderami chłopskimi oraz osobiście interweniował u komunistycznych władz, popierając dążenia ludności wiejskiej” – zaznaczył historyk.


Dr Błażewicz przypomniał historię rekordowego liczebnie strajku, który doprowadził do rejestracji rolniczej „S”. „W walce przeciwko powstaniu rolniczego związku zawodowego komunistyczna władza doprowadziła do słynnego kryzysu bydgoskiego. Jako protest wobec brutalnych działań reżimu 27 marca 1981 r. miał miejsce największy strajk w Polsce. Uczestniczyło w nim ok. 11 mln osób, a więc nawet więcej niż wynosiła liczba członków »Solidarności«. Dopiero ten zdecydowany protest wszystkich środowisk patriotycznych w całej Polsce wymusił rejestrację 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych »Solidarność«.
 

Agnieszka Żurek


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

„Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 2021 roku w Warszawie odbyły się wydarzenia organizowane wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad obchodami objął „Tygodnik Solidarność”.
Paweł Supernak „Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!” 40-lecie rejestracji Solidarności Rolników Indywidualnych
Paweł Supernak / PAP

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie stanęły wszystkie wystawy lokalne o rolniczej „Solidarności”, eksponowane dotychczas w 18 miejscowościach różnych regionów Polski. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, przewodnicząca Solidarności Rolników Indywidualnych Teresa Hałas oraz doradca prezydenta Barbara Fedyszak – Radziejowska.


„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”


Prezes IPN otwierając ogólnopolską wystawę „TU rodziła się „Solidarność” Rolników przypomniał historię ruchów niepodległościowych na polskiej wsi.


To były pierwsze powojenne lata, działalność PSL, partii, która była nie tylko ludową, ale ogólnonarodową, mającą oparcie na wsi. Była nadzieją milionów Polaków, że system komunistyczny uda się odsunąć za pomocą kartki wyborczej. To się nie udało. Polska wieś za ten opór zapłaciła wysoką cenę, ale później były kolejne lata represji i czas kolektywizacji. [...] I to polska wieś, miliony polskich chłopów swym oporem, cierpieniami, ofiarami tamtego czasu doprowadziły do tego, że Polska była jedynym państwem w całym sowieckim bloku, gdzie w rękach chłopów i rolników została zachowana własność indywidualna. [...] Szli tym szlakiem dziewiętnastowiecznego oporu opisanego w polskich powieściach. Szli tym szlakiem, który wyznaczała Maria Konopnicka słowami „Roty”: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Nie porzucili ziemi, nie porzucili wiary, nie porzucili obyczaju i wartości. I to doprowadziło do zwycięstwa

 

– zaznaczył dr Szarek.


„40 lat temu Jan Kułaj mówił ze łzami w oczach »Chłopi! Polska i ziemia nasza – zwyciężyliśmy!«. To było wielkie zwycięstwo. Ale tego zwycięstwa by nie było bez wsparcia Kościoła, bez wsparcia prymasa Wyszyńskiego, duchowego przywódcy nie tylko Kościoła, ale i narodu”

 

– podkreślił prezes IPN.


Teresa Hałas, poseł na Sejm RP oraz przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przypomniała historię walki o godność i suwerenność polskiej wsi, również podkreślając rolę Prymasa Tysiąclecia w tych zmaganiach.

 

Solidarność rolnicza to także, a może przede wszystkim, jego dzieło. Bez jego uporu, bez jego upominania się o niezależny związek zawodowy na wsi i o godny status dla polskiego chłopa, nie byłoby rolniczej „Solidarności”. Nikt nas tak naprawdę nie chciał, długo musieliśmy walczyć o naszą tożsamość. Gdyby nie upór Prymasa, być może nie świętowalibyśmy 40-lecia Solidarności Rolników Indywidualnych

 

– wskazała.
Uczestnicy uroczystości rocznicowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia oraz odsłonili tablicę upamiętniającą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” na budynku „Dom Chłopa” przy placu Powstańców Warszawy 2 w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba związku.


W 40. rocznicę rejestracji Związku Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek okolicznościowy, na którym przedstawiono wpisany w kształt Polski bochen chleba.


Historyczny kontekst walki o rejestrację rolniczej „Solidarności” przypomniał w opracowaniu dr Paweł Błażewicz z IPN. „29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się chłopski protest, a 5 stycznia 1981 r. w Rzeszowie rozpoczęła się okupacja siedziby Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Na przełomie stycznia i lutego kilkanaście osób podjęło głodówkę w kościele św. Józefa w Świdnicy. Jednym z postulatów protestujących była rejestracja niezależnego związku zawodowego rolników. Co prawda 10 lutego komunistyczny Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rejestrację »Solidarności«. rolników, jednak wkrótce (18/20 lutego) protesty doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. W reakcji na stały sprzeciw reżimu w sprawie rejestracji związku zawodowego rolników w marcu w Poznaniu doszło do zjednoczenia istniejących już niezależnych organizacji chłopskich, które przyjęły wspólną nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania rolników były systematycznie wspierane przez NSZZ »Solidarność« oraz hierarchię kościelną. Prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie spotykał się z liderami chłopskimi oraz osobiście interweniował u komunistycznych władz, popierając dążenia ludności wiejskiej” – zaznaczył historyk.


Dr Błażewicz przypomniał historię rekordowego liczebnie strajku, który doprowadził do rejestracji rolniczej „S”. „W walce przeciwko powstaniu rolniczego związku zawodowego komunistyczna władza doprowadziła do słynnego kryzysu bydgoskiego. Jako protest wobec brutalnych działań reżimu 27 marca 1981 r. miał miejsce największy strajk w Polsce. Uczestniczyło w nim ok. 11 mln osób, a więc nawet więcej niż wynosiła liczba członków »Solidarności«. Dopiero ten zdecydowany protest wszystkich środowisk patriotycznych w całej Polsce wymusił rejestrację 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych »Solidarność«.
 

Agnieszka Żurek



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe