REKLAMA

Skandal! Międzynarodowe organizacje chcą decydować, kto w Polsce będzie RPO?

- Nie ma takiej międzynarodowej organizacji, z którą PiS nie rozpęta wojny! We wspólnym oświadczeniu inst. międzynarodowe zajmujące się ochroną praw człowieka i obywatela wyrażają wsparcie dla urzędu RPO i zwracają uwagę na działaniami zmierzające do odsunięcia od urzędu obecnego Rzecznika! - emocjonuje się na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Faktycznie, kilka organizacji, rzekomo zajmujących się obroną praw człowieka, wydało oświadczenie ws. wyboru nowego RPO w Polsce.
 Skandal! Międzynarodowe organizacje chcą decydować, kto w Polsce będzie RPO?
screen YT

My, niżej podpisane organizacje, pragniemy podkreślić, że skuteczna i niezależna Krajowa Instytucja Praw Człowieka (NHRI), instytucja rzecznika praw obywatelskich oraz organ ds. równości są niezbędnymi cechami każdego demokratycznego państwa, stanowiącymi podstawę praw człowieka, dobrych rządów i sprawiedliwości (...) Pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie wydarzeniami, które mogą zagrozić pracy tej ważnej instytucji

- czytamy w oświadczeniu odnoszącego się do sytuacji w Polsce. Autorzy oświadczenia (m.in Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE) "odnotowują", iż polski parlament obecnie wybiera nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ kadencja poprzedniego wygasła 9 września 2020 roku. 

 

Zgodnie z przyjętym prawem i procedurą, obecny komisarz powinien pozostać na stanowisku do czasu powołania następcy

- tak organizacje pouczają polski parlament. Dalej "wzywają polskie władze do działania zgodnie z wieloletnimi międzynarodowymi zobowiązaniami ich państwa oraz do podjęcia kroków w celu zapewnienia, że wybór i powołanie nowego Komisarza odbędzie się zgodnie z wcześniej ustalonymi procedurami, które są zgodne z wymogami Zasad Paryskich ONZ oraz Ogólnymi Obserwacjami Podkomitetu ds. Akredytacji (SCA) GANHRI".

 

Nie ma takiej międzynarodowej organizacji, z którą PiS nie rozpęta wojny! We wspólnym oświadczeniu inst. międzynarodowe zajmujące się ochroną praw człowieka i obywatela wyrażają wsparcie dla urzędu RPO i zwracają uwagę na działaniami zmierzające do odsunięcia od urzędu obecnego Rzecznika!

- komentuje podniecona posłanka Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  

 


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura