Patryk Jaki w TVN: Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...

W piątkowym programie Konrada Piaseckiego w TVN24 dziennikarz rozmawiał z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim m.in. o reformie sądownictwa. Wywiązała się między nimi gorąca dyskusja.
 Patryk Jaki w TVN:  Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...
/ YT, print screen
Kto jeszcze musi zaprotestować, żeby resort sprawiedliwości uznał, że jednak przeszarżował z projektami reformy sądownictwa?
- zapytał wiceministra Kondrad Piasecki
 
A ja zadam pytanie inaczej. A co jeszcze musi się stać, aby Pan Redaktor i różne osoby w TVNie uznały, że potrzebna jest radykalna reforma sądownictwa? Podam Panu przykład z dzisiaj (...) sąd wybronił sędziego (...) z Nysy, który molestował samotną kobietę, której sugerował w jaki sposób powinna się zachować, żeby wygrała sprawę i tak ręce mu w różny sposób latały. I proszę sobie wyobrazić, że wyszedł z tego suchą stopą, własnie dzięki decyzji sędziów. Ja Panu powiem, jako przedstawiciel młodego pokolenia- nie zgadzam się na takie sądownictwo. Może Pan mówić, co Pan chce. Co jeszcze musi się wydarzyć?
- odpowiedział Jaki
 
Mamy determinację i przekonanie co do tego, że wymiar sprawiedliwości trzeba zmienić. Jeszcze raz Panu powiem (...) jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach, że np. w procesach gosporadczych(...)  trzeba czekać po kilka lat, czasem te firmy już upadają, na to, żeby łaskawy pan (...) sędzia wydał wyrok i jeszcze wątpliwej jakości, a chcę Panu powiedzieć, że mimo to wydajemy najwięcej na sądownictwo w całej Unii Europejskiej w stosunku do budżetu. I mamy największą ilość sędziów, zaraz po Niemcach, to mimo to ten wymiar sprawiedliwości działa fatalnie...
- dodał
 
Ale nie przekona mnie Pan, że polityczny nadzór, a to chcecie zafundować polskim sądom, to jest antidotum na bolączki sądownictwa.(...) Będzie polityczny nadzór, minister sprawiedliwości będzie miał wszelkie instrumenty, żeby sędziów skłaniać do określonych zachowań i to uzdrowi polski system sądownictwa?
- zapytał dziennikarz
 
Jakie instrumenty, Panie Redaktorze?
- odpowiedział pytaniem wiceminister
 
Takie instrumenty, jak np. odwoływanie prezesów sądów.
- odparł prowadzący
 
Ale wie Pan, że minister sprawiedliwości już dziś dysponuje takimi instrumentami?
- po raz kolejny zapytał przedstawiciel rządu
 
Tak, ale musi zasięgać opinii organizacji sędziów i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast w tej ustawie nie będzie musiał...
- zripostował Piasecki
 
... Problem polega na tym, że w mediach mainstreamowych przedstawia się ten projekt ustawy właśnie w taki sposób (...) że to będzie tylko nadzór polityczny (...) Najważniejsze elementy zmiany w tej ustawy są m.in. takie, jak zabranie władzy prezesom sądów i oddanie je sędziom liniowym. Wie Pan, że my wprowadzamy coś, co jest absolutnym standardem europejskim (...) mianowicie losowanie składów sędziowskich (...) my korporacji odbieramy władzę i stwarzamy obiektywny system i dlatego jest tak duży sprzeciw przeciwko naszym zmianom.
- wszedł w polemikę Jaki
 
To oddajcie tę władzę nad sądami obywatelom, nie oddawajcie jej obywatelowi Ziobro i obywatelowi Kaczyńskiemu, bo to chcecie zrobić (...) nie podważajcie trójpodziału władzy.
- zaproponował redaktor
 
Jeżeli rozmawiamy o trójpodziale władzy, to w Polsce jest zachwiany trójpodział władzy, (...) władzę ustawodawczą i wykonawczą, czyli posłów i rząd, można krytykować, kontrolować, zmieniać, przeglądać oświadczenia majątkowe, a sędziów? Sędziowie sami tak uważają- nie krytykować, nie wymieniać, nie przeglądać, sami sobie zorganizujemy dyscyplinarkę (...) sami będziemy siebie kontrolować. To jest zachwianie trójpodziału władzy.
- odpadł Jaki
 
Sędziowie składają oświadczenia majątkowe. Urzędy skarbowe widzą te oświadczenia (...) to nie jest tak, że sędziów nie można krytykować. Jeśli popełniają błędy, to Pan również ich krytykuje...
- nie zgodził się dziennikarz
 
Ja tylko Panu mówię, że w Polsce, skoro rozmawiamy o wiedzy na poziomie podstawowym to ta wiedza od Monteskiusza, to jest (...) "sprawdzać i równoważyć". Gdybym ja chciał zorganizować władzę ustawodawczą lub wykonawczą tak, jak jest zorganizowana władza sądownicza (...) mianowicie tak, to nie ludzie będą wybierać polityków, tylko ja sobie stworzę swój KRS, to nie ludzie będą nas wymieniać, tylko specjalnie stworzymy sobie korporacyjne ciało, to nie ludzie będą prowadzić postępowania dyscyplinarne, tylko również politycy stworzą sobie takie ciało... Wie Pan jak by się to skończyło? Głęboką patologią państwa i to jest ta nierównowaga.
- skomentował wiceminister
 
Panie Ministrze, tylko sędziowie od polityków różnią się jedną cechą podstawową, żeby zostać sędzią trzeba mieć określone kwalifikacje. Politykiem w tym kraju może zostać każdy, bez żadnych kwalifikacji, bez żadnych kwalifikacji również etycznych. Po prostu, jeśli dostaje mandat od społeczeństwa zostaje politykiem i dlatego, co cztery lata trzeba go sprawdzać i być może trzeba go wymianiać. Sędziowie mają kwalifikacje i moralne, i etyczne, i zawodowe.
- wyjaśnił Piasecki
 
Bardzo słaby argument (...) bo skoro jest Pan za wysokimi kwalifikacjami etycznymi, to chcę Panu powiedzieć, że główny przedstawiciel władzy sądowniczej to człowiek, który żądał zwrotu alimentów od własnej córki.
- zakończył wątek Patryk Jaki
 
źródło: YT

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN

Prokuratura Regionalna w Warszawie wycofała z Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek – donosi portal wPolityce.pl.

Skandaliczne zachowanie Michała Szczerby na komisji ds. afery wizowej [VIDEO] z ostatniej chwili
Skandaliczne zachowanie Michała Szczerby na komisji ds. afery wizowej [VIDEO]

W czwartek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej; nie stawił się na nie Mariusz Kamiński, którego na tę samą godzinę wezwała prokuratura. Michał Szczerba pytany przez posła Piotra Kaletę o usprawiedliwienie Kamińskiego - odebrał mu głos.

RMF FM: Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy z ostatniej chwili
RMF FM: "Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy"

Ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami – informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Tusk komentuje spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem z ostatniej chwili
Tusk komentuje spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem

Prezydent Andrzej Duda i były prezydent USA Donald Trump spotkali się w godzinach wieczornych w Trump Tower przy Piątej Alei na Manhattanie w Nowym Jorku. Premier Donald Tusk zabrał głos.

400-lat duńskiej historii omal nie poszło z dymem Wiadomości
400-lat duńskiej historii omal nie poszło z dymem

Dania jest małym krajem o wielkiej i ciekawej historii. O latach kolonialnej świetności świadczy do dzisiaj Grenlandia. Swoje zamorskie eskapady Dania ma co prawda dawno za sobą, ale są one głęboko zapisane w mentalności dzielnych i stanowczych Duńczyków. Dania to kraj żeglarzy i genialnych kupców, których można podziwiać na obrazie "Z kopenhaskiej giełdy", który jest portretem grupowym dużej liczby maklerów giełdowych owych wielkich czasów Królestwa Duńskiego.

Będzie zimno. Oto, co czeka nas w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Będzie zimno. Oto, co czeka nas w najbliższych dniach

Przez następny tydzień w Polsce będzie zimno, zawita pogoda typowa bardziej dla przedwiośnia niż wiosny bliskiej lata. Znowu wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a w nocy będą przymrozki – poinformowała Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Taniej się nie da? Za taką cenę ekoaktywiści wynajmują od ratusza lokal w centrum Warszawy z ostatniej chwili
Taniej się nie da? Za taką cenę ekoaktywiści wynajmują od ratusza lokal w centrum Warszawy

Warszawski radny Prawa i Sprawiedliwości zapytał władze Warszawy, czy prawdą jest, że Fundacja Aktywizmu Klimatycznego, z którą mają być powiązani ekoaktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie na preferencyjnych warunkach wynajmuje lokal przy ul. Kruczej w centrum Warszawy – pisze portal wPolityce.pl i publikuje dokumenty.

O tym rozmawiali Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. Sztab Trumpa zdradził szczegóły z ostatniej chwili
O tym rozmawiali Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. Sztab Trumpa zdradził szczegóły

Prezydent Andrzej Duda i były przywódca USA Donald Trump omówili w środę polską propozycję dotyczącą przeznaczania przez kraje członkowskie NATO 3 proc. PKB na obronność; rozmawiano też m.in. o rosyjskiej inwazji na Ukrainę – przekazał w czwartek sztab Trumpa.

z ostatniej chwili
5 nietypowych problemów wykrytych podczas odbiorów technicznych, które mogą cię zaskoczyć

Kupno nowego mieszkania lub domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. Decyzja ta wiąże się z ogromnymi emocjami i oczekiwaniami, ale również z koniecznością dokładnego sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych odbiorów technicznych, które mogą ujawnić ukryte wady i problemy, niewidoczne dla przeciętnego kupującego.

Niemcy kombinują ws. emisji szkodliwych substancji przez rafinerię przy granicy z Polską z ostatniej chwili
Niemcy kombinują ws. emisji szkodliwych substancji przez rafinerię przy granicy z Polską

„Niemcy znów nie dotrzymali słowa w sprawie przekazania danych o emisjach dwutlenku siarki (SO2) w rafinerii [Schwedt]” – informuje na platformie X publicystka specjalizująca się w tematyce niemieckiej red. Aleksandra Fedorska. 

REKLAMA

Patryk Jaki w TVN: Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...

W piątkowym programie Konrada Piaseckiego w TVN24 dziennikarz rozmawiał z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim m.in. o reformie sądownictwa. Wywiązała się między nimi gorąca dyskusja.
 Patryk Jaki w TVN:  Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...
/ YT, print screen
Kto jeszcze musi zaprotestować, żeby resort sprawiedliwości uznał, że jednak przeszarżował z projektami reformy sądownictwa?
- zapytał wiceministra Kondrad Piasecki
 
A ja zadam pytanie inaczej. A co jeszcze musi się stać, aby Pan Redaktor i różne osoby w TVNie uznały, że potrzebna jest radykalna reforma sądownictwa? Podam Panu przykład z dzisiaj (...) sąd wybronił sędziego (...) z Nysy, który molestował samotną kobietę, której sugerował w jaki sposób powinna się zachować, żeby wygrała sprawę i tak ręce mu w różny sposób latały. I proszę sobie wyobrazić, że wyszedł z tego suchą stopą, własnie dzięki decyzji sędziów. Ja Panu powiem, jako przedstawiciel młodego pokolenia- nie zgadzam się na takie sądownictwo. Może Pan mówić, co Pan chce. Co jeszcze musi się wydarzyć?
- odpowiedział Jaki
 
Mamy determinację i przekonanie co do tego, że wymiar sprawiedliwości trzeba zmienić. Jeszcze raz Panu powiem (...) jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach, że np. w procesach gosporadczych(...)  trzeba czekać po kilka lat, czasem te firmy już upadają, na to, żeby łaskawy pan (...) sędzia wydał wyrok i jeszcze wątpliwej jakości, a chcę Panu powiedzieć, że mimo to wydajemy najwięcej na sądownictwo w całej Unii Europejskiej w stosunku do budżetu. I mamy największą ilość sędziów, zaraz po Niemcach, to mimo to ten wymiar sprawiedliwości działa fatalnie...
- dodał
 
Ale nie przekona mnie Pan, że polityczny nadzór, a to chcecie zafundować polskim sądom, to jest antidotum na bolączki sądownictwa.(...) Będzie polityczny nadzór, minister sprawiedliwości będzie miał wszelkie instrumenty, żeby sędziów skłaniać do określonych zachowań i to uzdrowi polski system sądownictwa?
- zapytał dziennikarz
 
Jakie instrumenty, Panie Redaktorze?
- odpowiedział pytaniem wiceminister
 
Takie instrumenty, jak np. odwoływanie prezesów sądów.
- odparł prowadzący
 
Ale wie Pan, że minister sprawiedliwości już dziś dysponuje takimi instrumentami?
- po raz kolejny zapytał przedstawiciel rządu
 
Tak, ale musi zasięgać opinii organizacji sędziów i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast w tej ustawie nie będzie musiał...
- zripostował Piasecki
 
... Problem polega na tym, że w mediach mainstreamowych przedstawia się ten projekt ustawy właśnie w taki sposób (...) że to będzie tylko nadzór polityczny (...) Najważniejsze elementy zmiany w tej ustawy są m.in. takie, jak zabranie władzy prezesom sądów i oddanie je sędziom liniowym. Wie Pan, że my wprowadzamy coś, co jest absolutnym standardem europejskim (...) mianowicie losowanie składów sędziowskich (...) my korporacji odbieramy władzę i stwarzamy obiektywny system i dlatego jest tak duży sprzeciw przeciwko naszym zmianom.
- wszedł w polemikę Jaki
 
To oddajcie tę władzę nad sądami obywatelom, nie oddawajcie jej obywatelowi Ziobro i obywatelowi Kaczyńskiemu, bo to chcecie zrobić (...) nie podważajcie trójpodziału władzy.
- zaproponował redaktor
 
Jeżeli rozmawiamy o trójpodziale władzy, to w Polsce jest zachwiany trójpodział władzy, (...) władzę ustawodawczą i wykonawczą, czyli posłów i rząd, można krytykować, kontrolować, zmieniać, przeglądać oświadczenia majątkowe, a sędziów? Sędziowie sami tak uważają- nie krytykować, nie wymieniać, nie przeglądać, sami sobie zorganizujemy dyscyplinarkę (...) sami będziemy siebie kontrolować. To jest zachwianie trójpodziału władzy.
- odpadł Jaki
 
Sędziowie składają oświadczenia majątkowe. Urzędy skarbowe widzą te oświadczenia (...) to nie jest tak, że sędziów nie można krytykować. Jeśli popełniają błędy, to Pan również ich krytykuje...
- nie zgodził się dziennikarz
 
Ja tylko Panu mówię, że w Polsce, skoro rozmawiamy o wiedzy na poziomie podstawowym to ta wiedza od Monteskiusza, to jest (...) "sprawdzać i równoważyć". Gdybym ja chciał zorganizować władzę ustawodawczą lub wykonawczą tak, jak jest zorganizowana władza sądownicza (...) mianowicie tak, to nie ludzie będą wybierać polityków, tylko ja sobie stworzę swój KRS, to nie ludzie będą nas wymieniać, tylko specjalnie stworzymy sobie korporacyjne ciało, to nie ludzie będą prowadzić postępowania dyscyplinarne, tylko również politycy stworzą sobie takie ciało... Wie Pan jak by się to skończyło? Głęboką patologią państwa i to jest ta nierównowaga.
- skomentował wiceminister
 
Panie Ministrze, tylko sędziowie od polityków różnią się jedną cechą podstawową, żeby zostać sędzią trzeba mieć określone kwalifikacje. Politykiem w tym kraju może zostać każdy, bez żadnych kwalifikacji, bez żadnych kwalifikacji również etycznych. Po prostu, jeśli dostaje mandat od społeczeństwa zostaje politykiem i dlatego, co cztery lata trzeba go sprawdzać i być może trzeba go wymianiać. Sędziowie mają kwalifikacje i moralne, i etyczne, i zawodowe.
- wyjaśnił Piasecki
 
Bardzo słaby argument (...) bo skoro jest Pan za wysokimi kwalifikacjami etycznymi, to chcę Panu powiedzieć, że główny przedstawiciel władzy sądowniczej to człowiek, który żądał zwrotu alimentów od własnej córki.
- zakończył wątek Patryk Jaki
 
źródło: YT


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe