REKLAMA

Niemieckie media reagują na "Polski Ład": "PiS trwale poprawił jakość życia wielu rodzin w Polsce. Jednak ich prawdziwym celem..."

W sobotę miała miejsce konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentują "Polski Ład", czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Są już konkretne zapowiedzi. Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w progach podatkowych, wyższe wydatki na służbę zdrowia, likwidacja umów śmieciowych, program mieszkaniowy. Z drugiej strony "Polski Ład" jest krytykowany za pogorszenie sytuacji osób samozatrudnionych. Jednak kontrhasztagi opozycji nie utrzymały się długo w trendach Twittera. Sprawy nie mogły pominąć mocno zainteresowane sytuacją w Polsce niemieckie media.
Jarosław Kaczyński podpisuje
Jarosław Kaczyński podpisuje "Polski Ład" / (mr) PAP/Leszek Szymański

- Narodowi konserwatyści w Polsce wygrali dwa kolejne wybory parlamentarne, ponieważ dostrzegli potrzeby społeczne wielu Polaków, które zostały przeoczone lub zignorowane przez inne partie, i odpowiednio zareagowali. Zasiłek rodzinny wprowadzony przez rząd PiS trwale poprawił jakość życia wielu rodzin w Polsce.

- pisze Reinhard Veser we Frankfurter Allgemeine Zeitung, twierdząc jednocześnie, że "prawdziwym celem jest likwidacja rządów prawa i demokratycznej kontroli"

- W nowym pakiecie prawie każdy znajdzie coś dla siebie: szanujemy rolników i emerytów, ma być także uregulowany ustawowo status artystów. Dla rodzin, które chcą kupić mieszkanie lub zbudować dom, rząd chce udzielić poręczenia części kredytów. Nakłady na chronicznie niedofinansowany system opieki zdrowotnej mąj zostać podniesione z obecnych 5 procent PKB do 7 procent od 2027 - to było kluczowe żądanie podczas protestów personelu medycznego kilka lat temu. W tym celu jednak wzrosną składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- pisze Gerhard Gnauck w tym samym Frankfurter Allgemeine Zeitung

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura