REKLAMA

"Oznaczałoby to, że UE jest superpaństwem". Kaleta ostro komentuje wyrok TSUE

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w odpowiedzi na pytania prejudycjalne ws. reformy sądownictwa w Rumunii orzekł, że sądy w Unii Europejskiej mają orzekać zgodnie z prawem UE, nawet jeśli to sprzeczne z krajową konstytucją. Swoim komentarzem w sprawie podzielił się wiceminister Sebastian Kaleta z resortu sprawiedliwości.
/ screen YT - Onet News

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zasada pierwszeństwa prawa UE stanowi, że sądy krajowe państw członkowskich powinny odstąpić od stosowania krajowych przepisów, które nie są zgodne z unijnym prawem. I to niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy aktów prawnych rangi ustawowej czy nawet konstytucyjnej.

Czytaj więcej: Szokujący wyrok TSUE: "Sądy mają orzekać zgodnie z prawem UE, nawet jeśli to sprzeczne z konstytucją"

 

TSUE w odstępie kilku tygodni wydał kolejne orzeczenia, które mają stworzyć iluzję wyższości prawa unijnego nad krajowymi konstytucjami. Oznaczałoby to, że UE jest superpaństwem, a kraje członkowskie są np województwami

- komentuje na gorąco Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Polityk przypomniał, że że odmienny pogląd w ostatnim czasie wyraziły zarówno niemiecki FTK oraz francuska Rada Stanu.

 

Mimo to, TSUE w sprawach Polski i Rumunii próbuje narzucić swoją supremację. TSUE uzurpuje sobie rolę ustrojotwórczą, przed traktatami i wolą państw członkowskich

- podsumował Sebastian Kaleta.

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura