[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Legenda polskiej estrady w szpitalu. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Legenda polskiej estrady w szpitalu. Konieczna była operacja

79-letni piosenkarz estradowy, tancerz i satyryk Andrzej Rosiewicz trafił do szpitala. Okazuje się, że artysta musiał przejść pilną operację.

Nie żyje gwiazda Dzień Dobry TVN z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda "Dzień Dobry TVN"

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje aktor znany m.in. z występów w "Dzień Dobry TVN" Norbert Bajan.

To pierwszy taki przypadek. Sukces ukraińskich sił z ostatniej chwili
"To pierwszy taki przypadek". Sukces ukraińskich sił

Po raz pierwszy rosyjski bombowiec strategiczny został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a od początku wojny Rosja straciła już co najmniej 100 samolotów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Pogrzeb Damiana Sobóla, polskiego wolontariusza zabitego w Strefie Gazy z ostatniej chwili
Pogrzeb Damiana Sobóla, polskiego wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

Ostatnie pożegnanie Damiana Sobóla, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego. Odczytano listy od najwyższych władz państwowych.

Tragiczny wypadek na Śląsku. Jest ofiara śmiertelna z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na Śląsku. Jest ofiara śmiertelna

W Pyskowicach w pow. gliwickim doszło do tragicznego wypadku. Nie żyje jedna osoba.

Wrócili do Tańca z gwiazdami. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Wrócili do "Tańca z gwiazdami". Padły mocne słowa

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Wiele emocji i kontrowersji wzbudzały ostatnio występy celebrytki Dagmary Kaźmierskiej. Jurorzy w przeciwieństwie do głosujących na nią fanów uważali, że gwiazda nie ma wysokich umiejętności tanecznych. Kaźmierska ostatecznie sama zrezygnowała z udziału w programie, a wszystko przez dokuczające jej problemy zdrowotne. W oficjalnym oświadczeniu przyznała ostatnio, że nie jest w stanie tańczyć, z bolącą nogą i pękniętym żebrem.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat

W Tatrach nadal panują zimowe warunki; na szczytach przybywa śniegu i panuje mróz. Ratownicy TOPR podnieśli stopień zagrożenia lawinowego do drugiego, umiarkowanego stopnia. W Zakopanem może spaść do 10 cm śniegu.

Nie żyje uczestniczka znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestniczka znanego programu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje uczestniczka znanego programu. Miała zaledwie 47 lat.

Niepokojąca analiza ISW. Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje z ostatniej chwili
Niepokojąca analiza ISW. "Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje"

Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej brakuje amunicji, w związku z czym rosyjskie lotnictwo działa skutecznie i wspiera konsekwentne i szybkie sukcesy armii rosyjskiej m.in. w pobliżu miasta Czasiw Jar - pisze w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata z ostatniej chwili
Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata

Gorąco wokół Pałacu Buckingham. W ostatnim czasie media skoncentrowane były głownie na królu Karolu III i Kate Middleton ze względu na ich stan zdrowia. Tymczasem Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Kongres 590 a polska diaspora

W dniach 5-6 maja 2021 r. odbyła się w Warszawie 5. edycja Kongresu 590. Jak czytamy w zapowiedzi: „Kongres 590 odbywa się cykliczne, jest to coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych.
Kongres 590 w roku 2016  [Felieton
Kongres 590 w roku 2016 / flickr.com/ Kancelaria Premiera

Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych”. Piąta edycja miała postawić diagnozę – przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi – Polski za 10 lat, czyli w 2030 roku. Nie wysłuchałem wszystkich paneli, bo tak naprawdę interesował mnie aspekt współpracy Polski z jej 20-milionową diasporą. Czwartą największą diasporą na świecie, która tak mocno zasłużyła się w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wysłaniu do Polski ponad 70-tysięcznej, świetnie uzbrojonej i wyposażonej Błękitnej Armii. Polonia amerykańska przyjęła do USA ok. 170 000 uchodźców wojennych (displaced person), od 1994 r. prowadziła akcję zwieńczoną zebraniem 9 milionów podpisów pod petycją wstąpienia Polski do NATO. Według danych Banku Światowego Polonia transferuje do Polski co roku ok. 900 milionów dolarów. Przypominam, że boom gospodarczy w Irlandii na początku tego wieku zawdzięczamy wyzwoleniu potencjału gospodarczego diaspory irlandzkiej na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego nie ma takiego boomu gospodarczego w Polsce? Jestem dość wnikliwym obserwatorem relacji polsko-polonijnych. Po 1989 r. nie nastąpiło otwarcie na Polonię. Potwierdził to premier Tadeusz Mazowiecki w Londynie, odpowiadając na pytanie dziennikarza, dlaczego nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim: ponieważ byłby to nietakt w stosunku do prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I taki stan naszych relacji trwa do dziś. Nutę nadziei do debaty na temat wspomnianych relacji wprowadza dr Jacek Bartosiak, mówiąc, że można stosunkowo łatwo rozwiązać problem demograficzny w Polsce. Taką wizję przedstawił w symulowanym przemówieniu, w którym premier RP ogłasza z Wawelu program pt. „Prawo do powrotu”. Program ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą. Rozwój Polski w dużej mierze może się dokonać we współpracy z tysiącami polskich naukowców pracujących na zachodnich uniwersytetach. „To ludzie i ich talenty są największym skarbem tego kraju” – mówi dr Bartosiak w swoim symulacyjnym przemówieniu. W tym wystąpieniu, które usiłował przemycić na Kongresie 590 w panelu z George’em Friedmanem, próbował przedstawić rozwiązanie polskiego problemu demograficznego. Wróćmy jeszcze na chwilę do programu „Prawo do powrotu”. Tam bowiem padają słowa o „obawianiu się rzekomej konkurencji elit polonijnych”, które posiadają niezbędny „know how”, aby zmieniać Polskę. Są to fundamentalne słowa obnażające elity pookrągłostołowe, które robiły i robią wszystko, aby omijać szerokim łukiem tysiące profesorów, prawników, biznesmenów i lekarzy z USA. Szkoda, że zabrakło tego tematu na wspomnianym Kongresie, nie pojawia się on na Forum w Krynicy bądź Karpaczu, gdzie polska emigracja na ogół przygląda się tym wydarzeniom z widowni lub w internecie. Tymczasem „niewykorzystany potencjał Polonii” pracuje dla dobra krajów osiedlenia, a mógłby pracować dla dobra Polski. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe