REKLAMA

Marian Banaś prosi o pomoc zagraniczną organizację. "Zwiększona aktywność służb przeciwko mojej osobie..."

- Zwracam się do Was, Szefów NOK, społeczności międzynarodowej niezależnych, najwyższych organów kontroli, z prośbą o wsparcie i wspóIne działania - napisał w liście do EUROSAI prezes NIK Marian Banaś.
Prezes NIK Marian Banaś Marian Banaś prosi o pomoc zagraniczną organizację.
Prezes NIK Marian Banaś / Fot. Youtube/Najwyższa Izba Kontroli

"Zwiększona aktywność służb przeciwko mojej osobie jak również mojej rodzinie związana jest z informacją o zamiarze opublikowania ważnych wyników kontroli" - napisał prezes NIK w liście do organizacji EUROSAI, która zrzesza europejskie organy kontroli. Fragmenty listu opublikował tvn24.pl.

Marian Banaś Prezes Najwyższej Izby Kontroli jest też wiceprzewodniczącym zarządu Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI). W datowanym na 7 maja liście wskazuje, że od początku swojej kadencji - trwającej już 427 dni - na stanowisku prezesa NIK, musi mierzyć się "z krzywdzącą i nieudolną próbą" skojarzenia go ze "środowiskiem przestępczym oraz działalnością sprzeczną z normami obyczajowymi, a także przypisywaniem niewłaściwego postępowania polegającego na pominięciu w oświadczeniu majątkowym wymaganych prawem informacji".

Dodaje, że CBA, która jest instytucją podległą premierowi i kontrolowaną przez NIK - dokonuje przeszukań w siedzibie NIK i gabinecie Prezesa NIK, a także jego prywatnym mieszkaniu oraz mieszkaniu jego rodziny. Ocenia, że przeszukania stanowią naruszenie immunitetu prezesa NIK i przypominają mu "system aparatu socjalistycznego", który "skazał [go - red.] na cztery lata więzienia w latach 80 za działalność skierowaną na rzecz niepodległości Polski".

"Oczywiście zwiększona aktywność służb przeciwko mojej osobie jak również mojej rodzinie - związana jest z informacją o zamiarze opublikowania ważnych i oczekiwanych społecznie wyników kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą lzbę Kontroli" - napisał Marian Banaś.

"Niewątpliwie również takie działania inspirowane są przez środowiska przestępcze oraz grupy interesów, którym jako Prezes Najwyższej Izby Kontroli a wcześniej pełniąc funkcję Ministra Finansów oraz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - wypowiedziałem bezkompromisową wojnę o zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa Rzeczpospolitej Polskiej" - dodał.

Banaś prosi o pomoc

- Zwracam się do Was, Szefów NOK, społeczności międzynarodowej niezależnych, najwyższych organów kontroli, z prośbą o wsparcie i wspóIne działania. Będę wdzięczny, za wspólny udział w zorganizowaniu debaty online na temat dobrych praktyk w podobnych sytuacjach zagrożeń niezależności NOK - napisał Prezes NIK.

Zaproponował, aby w 27 maja odbyła się konferencja w tym temacie.

 

 

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura