REKLAMA

Bezpieczeństwo w pracy według pracodawców

„Bezpieczeństwo zaczyna się w naszych głowach” – usłyszałam od jednego z moich rozmówców. Bardzo dobrze, że od pracodawcy. Pomimo smutnych polskich statystyk dotyczących liczby wypadków w pracy, a także pomimo tego, że pracodawcy (i pracownicy też) często nie zwracają uwagi na kulturę BHP w miejscu pracy, nie można przemilczać pozytywnych przykładów tego, jak odpowiedzialnie można podchodzić do tych kwestii. O miejscu bezpieczeństwa i zdrowia na liście priorytetów przedsiębiorstwa zapytałam Sebastiana Lewińskiego, zastępcę dyrektora Biura Technicznego ds. BHP w spółce Warbud, a także Marcina Salamona, właściciela tartaku P.P.H.U. „MSDW” w Bełchowie.
M. Żegliński Bezpieczeństwo w pracy według pracodawców
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

– W firmie Warbud wyznajemy zasadę „przede wszystkim człowiek”. Dbałość o bezpieczeństwo pracy jest podkreślana na każdym kroku i stawiana na równi, jeśli nie wyżej, niż cele biznesowe

– twierdzi Sebastian Lewiński.

– Cztery lata temu uruchomiliśmy program „Kwadrans dla BHP” – inżynierowie i majstrzy raz w tygodniu spotykają się ze swoimi ludźmi tylko po to, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w pracy. Tak się dzieje na wszystkich budowach Warbudu i ma to pozytywny wpływ nie tylko na nasze zespoły, ale także na firmy podwykonawcze. Drugi ważny aspekt to najwyższa jakość technicznych rozwiązań zabezpieczających, takich jak np. innowacyjne systemy szalunkowe w pełni wyposażone w elementy zapewniające bezpieczną ich eksploatację.
Warto odnotować, że Warbud pełni obecnie prezydencję w „Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, które pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy organizuje doroczny „Tydzień Bezpieczeństwa” (8-14 maja). – Jest to wyjątkowy czas poświęcony BHP, w trakcie którego przeprowadzane są różnego rodzaju szkolenia, symulacje i spotkania budujące kulturę pracy oraz poszerzające wiedzę na ten temat. W ubiegłym roku w tej inicjatywie wzięło udział ponad 30 tys. osób na wszystkich budowach firm członkowskich „Porozumienia”

– mówi Lewiński.

Małgorzata Młynarska

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (16/2017) dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj

#REKLAMA_POZIOMA# 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura