REKLAMA

Pilne! Prezydent Duda o współpracy Trójmorza z Turcją. Kiedy do Polski trafią tureckie drony?

Mam nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie; chciałbym, aby też polskie firmy zajęły poważne miejsce na rynku tureckim - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
 Pilne! Prezydent Duda o współpracy Trójmorza z Turcją. Kiedy do Polski trafią tureckie drony?
/ PAP/Leszek Szymański

Po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję.

"Tureckie firmy z powodzeniem od wielu lat działają na rynku polskim, w Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe - Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej (...) to jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji" - powiedział polski prezydent.
Podkreślił, że chciałby również, aby "też polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim".

Polska i Turcja jako członkowie NATO mają wspólne cele, głównym jest bezpieczeństwo naszych krajów i innych sojuszników - powiedział w poniedziałek w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Prezydent Duda, który spotkał się w poniedziałek w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, zwrócił uwagę na podpisane podczas wizyty umowy, w tym o zakupie przez Polskę tureckich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych przenosić uzbrojenie.

"Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele, tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział prezydent RP. Wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.
Umowa, podpisana ze strony polskiej przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, przewiduje zakup czterech zestawów taktycznego sytemu Bayraktar TB2 z 24 statkami powietrznymi, które przenoszą nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale można je także uzbroić w pociski przeciwpancerne. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się przed planowanym na 14 czerwca szczytem NATO, dodał, że rozmowa z prezydentem Turcji dotyczyła równiez bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego, suwerenności i międzynarodowo uznanych granic Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii. Przypomniał, że w programie jego wizyty jest spotkanie z polskimi żołnierzami sojuszniczej misji wsparcia Turcji w nadzorze wschodniej granicy Sojuszu.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura