REKLAMA

„Uznajemy posługiwanie się argumentacją SB za działanie niegodne”. NZS reaguje na tekst „Wyborczej” o Stanisławie Pyjasie

Śmierć Stanisława Pyjasa jest dla Niezależnego Zrzeszenia Studentów symbolem początku studenckiego ruchu opozycyjnego. Słuchając relacji bliskich, między innymi przyjaciela, który widział ślady pobicia i nakłuć, uznajemy posługiwanie się argumentacją służb bezpieczeństwa za działanie niegodne – czytamy w oświadczeniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
 „Uznajemy posługiwanie się argumentacją SB za działanie niegodne”. NZS reaguje na tekst „Wyborczej” o Stanisławie Pyjasie
/ Stanisław Pyjas - Instytut Pamięci Narodowej

„W związku z opublikowanym w portalu wyborcza.pl tekście „”Wolimy wierzyć w legendę”. Jak rozwiewał się mit męczeńskiej śmierci Pyjasa” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego Niezależne Zrzeszenie Studentów stanowczo sprzeciwia się powielaniu argumentacji komunistycznej propagandy” – czytamy w oświadczeniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

„7 maja 1977 roku w bramie jednej z krakowskim kamienic odnaleziono ciało studenta – Staszka Pyjasa – działacza opozycji, współpracownika Komitetu Obrony Robotników. Komunistyczne media rozpowszechniły informację o nieszczęśliwym upadku ze schodów spowodowanym upojeniem alkoholowym. Następnie jeden ze świadków, który był gotowy zeznawać w sprawie Pyjasa – Stanisław Pietraszko – został znaleziony martwy. Okoliczności do dziś pozostają niejednoznaczne, na co wpływ miało między innymi zakłamanie aparatu komunistycznego państwa. Jest to szczególnie bolesne dla rodziny i przyjaciół Stanisława Pyjasa” – podkreślono.

Jak zaznaczono, śmierć Stanisława Pyjasa jest dla Niezależnego Zrzeszenia Studentów „symbolem początku studenckiego ruchu opozycyjnego”. „Słuchając relacji bliskich, między innymi przyjaciela, który widział ślady pobicia i nakłuć, uznajemy posługiwanie się argumentacją służb bezpieczeństwa za działanie niegodne” – czytamy.

Dokument podpisał Krzysztof Białas, przewodniczący Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura