REKLAMA

Koalicja Obywatelska wesprze kandydaturę Lidii Staroń na RPO? Jest deklaracja szefa klubu

Koalicja Obywatelska nie wesprze kandydatury senator Lidii Staroń – oświadczył w czwartek szef klubu KO Cezary Tomczyk. Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich to nie nie miejsce dla polityków; RPO ma ludzi chronić a nie dzielić – dodał.
 Koalicja Obywatelska wesprze kandydaturę Lidii Staroń na RPO? Jest deklaracja szefa klubu
/ fot. PAP/Tomasz Gzell

O tym, że senator niezależna Lidia Staroń będzie kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

"Koalicja Obywatelska nie wesprze kandydatury Pani senator Staroń. Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich to nie nie miejsce dla polityków. Rzecznik Praw Obywatelskich ma ludzi chronić a nie dzielić" – napisał Tomczyk w czwartek na Twitterze.
 


Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura