Ubezpieczenie mieszkania – czym jest?

Ubezpieczenie mieszkania to produkt, który powinien mieć każdy właściciel nieruchomości. To właśnie dzięki tego typu polisie możesz być odpowiednio chroniony przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. W tym tekście przybliżymy Ci naturę ubezpieczenia mieszkania i opowiemy o jego najważniejszych cechach.
 Ubezpieczenie mieszkania – czym jest?
/ fot. ubezpieczeniaonline.pl

Artykuł Sponsorowany

 

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania?

Najbardziej polecanym miejscem jest Internet. Wszystko dzięki porównywarkom i kalkulatorom, które pozwalają na bardzo szybkie i bezproblemowe uzyskanie dostępu do listy ofert ubezpieczeniowych od najlepszych towarzystw. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji o sobie oraz mieszkaniu, jakie chcesz objąć ochroną, by po chwili mieć do wyboru oferty skrojone pod Twoją miarę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html.

Co obejmuje polisa?

Standardowa polisa działa w bardzo prosty sposób. Przedmiotem ubezpieczenia, oprócz samego mieszkania, są również wszelkiego rodzaju pomieszczenia przynależne, budynki gospodarcze, zabudowania oraz inne budowle, które znajdują się na terenie nieruchomości.

Czy każdy musi wykupić ubezpieczenie mieszkania?

Nie. Tego typu polisa jest całkowicie dobrowolna poza dwoma wyjątkami, które dotyczą nieruchomości, na które brany jest kredyt hipoteczny oraz gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej jednego hektara. Z racji na liczbę kredytowanych mieszkań okazuje się jednak, że większość właścicieli posiada tego typu rozwiązanie.

Od czego opłaca się ubezpieczyć nieruchomość?

Podstawowa polisa chroni przede wszystkim mury, dach, fundamenty oraz elementy stałe. Oprócz tego ubezpieczenie chroni przed skutkami zdarzeń losowych takich jak: pożar zalanie, uderzenie samochodu, huragan, a nawet upadek samolotu na nieruchomość.

Warto jednak, żebyś wiedział, że każde ubezpieczenie mieszkania można rozszerzyć o kolejne ryzyka. Najczęściej klienci decydują się na ochronę przed kradzieżą lub uszczerbkiem na zdrowiu np. ukochanego zwierzaka. Do dodatkowych ryzyk zalicza się również powódź, przepięcia, akty wandalizmu oraz uszkodzenie przedmiotów szklanych. Zalałeś sąsiada? Sprawdź, jak wygląda ubezpieczenie od zalania www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/zalanie-sasiada-i-co-dalej/28.html.

Ile trwa polisa ubezpieczeniowa?

Zazwyczaj tego typu produkty są aktywne przez 12 miesięcy od zawarcia umowy. Istnieje jednak możliwość podpisania umowy na 2 lub 3 lata. Nie działa to jednak w drugą stronę i ubezpieczenia na okres krótszy niż 6 miesięcy są niemile widziane. Bardzo ciężko będzie Ci znaleźć towarzystwo, które zaoferuje Ci takie rozwiązanie.

Kiedy nie działa ubezpieczenie mieszkania?

Najczęściej z odmową wypłaty odszkodowania mamy do czynienia, gdy zostały złamane zasady opisane w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). To tam bowiem znajduje się spis wszystkich najważniejszych informacji dotyczących polisy. Innym powodem braku odszkodowania często są też limity kwotowe (np. odszkodowanie za stłuczony przedmiot nie może przekraczać 2000 zł).

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie mieszkania to produkt, który z całą pewnością może Ci się przydać. Szeroki zakres ochrony, który dodatkowo możesz rozszerzać o nowe ryzyka oraz wygodny czas trwania polisy sprawiają, że właściciele nieruchomości chętnie kupują ubezpieczenia i zapewniają sobie ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli więc zależy Ci na spokoju i braku zmartwień związanych z niepewną przyszłością, wykup polisę już dzisiaj.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe