Europejska prasa o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. „Obronił Polskę przed ZSRR”

Wydawany jako dodatek do dziennika “ABC” tygodnik “Alfa y Omega” we wtorek zwraca uwagę, że 40-lecie śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego zbiega się z zaplanowanymi na 12 września uroczystościami beatyfikacji byłego Prymasa Polski. Twierdzi, że wydarzenie to jest niejako hołdem dla dawnej opozycji antykomunistycznej w Polsce.
 Europejska prasa o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. „Obronił Polskę przed ZSRR”
/ Archiwum Akt Dawnych/wikimediacommons

Madrycki tygodnik, nazywając kard. Wyszyńskiego “Błogosławionym ruchu oporu”, zaznacza, że Prymas Tysiąclecia był przywódcą duchowym Polaków pod rządami reżimu komunistycznego.

“Alfa y Omega” wskazuje, że jednym z największych sukcesów kierowania Kościołem w Polsce przez Wyszyńskiego było wybranie na papieża krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę, a także narodzenie się niebawem Solidarności, pierwszego w Bloku Wschodnim związku zawodowego.

Hiszpańska gazeta odnotowuje, że jednym z najważniejszych etapów kierowanego w latach 1948-1981 przez prymasa Kościoła w Polsce był okres uwięzienia Wyszyńskiego przez komunistów. Przypomina, że to wówczas narodził się program Wielkiej Nowenny, którego kulminacją były masowe procesje podczas uroczystości milenijnych w 1966 r. “Alfa y Omega” podkreśla, że kard. Wyszyńskiemu udało się przede wszystkim obronić Polskę przed “zniknięciem za sprawą ZSRR”. “Wrześniowa beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, zmarłego przed 40 laty, jest uznaniem trwającej 45 lat walki polskich katolików z komunizmem” - podsumował hiszpański tygodnik.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe