REKLAMA

Scheuring-Wielgus: "Zgadzam się ze słowami Tokarczuk. Artyści mają trzeci zmysł". Wiceszef MSZ reaguje

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus była dziś gościem Beaty Lubeckiej w Radio ZET. Polityk pytana była m.in. o wywiad Olgi Tokarczuk, którego noblistka udzieliła włoskiej prasie, a także o to, czy wiersz "Murzynek Bambo" jest rasistowski.
 Scheuring-Wielgus:
/ Screen YouTube/Radio ZET

- Zgadzam się ze słowami Olgi Tokarczuk, że jest źle i sytuacje jest trochę podbramkowa. Nie jest jeszcze tak jak w Białorusi, bo nie mamy 7 tys. więźniów politycznych, nie mamy aresztowanych dziennikarzy, nie mamy - przynajmniej nie wiemy o tym - gwałconych w aresztach kobiet. Boje się, że to może być przed nami.

- powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus na antenie Radia Zet.

- Artyści mają taki trzeci zmysł i wcześniej pokazują coś, co może się wydarzyć. (...) Ja akurat wsłuchuję się w to, co mówią artyści i z zaciekawieniem też przeczytałam, to co mówiła Olga Tokarczuk. Ona generalnie mówi o pewnej sytuacji, która u nas w Polsce jest od kilku lat, która jest niebezpieczna dla niektórych mniejszości, chociażby dla społeczności LGBT albo np. kobiet.

- dodała posłanka Lewicy.

Na te słowa zareagował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

- Pani Joanna Scheuring-Wielgus właśnie w Radio ZET broni słów Olgi Tokarczuk zrównujących reżim A. Łukaszenki z rządem RP, z właściwą sobie erudycją: „Artyści widzą więcej, mają ten tzw. trzeci zmysł“.

 

 

 

 

W wywiadzie przeprowadzonym przez Beatę Lubecką, posłanka Scheuring-Wielgus pytana była również o to, czy wiersz "Murzynek Bambo" jest rasistowski.

- Uważam, że wiersz Tuwima nie powinien być wycofany, dlatego że można na przykładzie takiego wiersza debatować na temat rasizmu. Jest tam chyba takie zdanie o tym, że jak wypije mleko to się wybieli - no to jest rasistowskie stwierdzenie. (...) Ja wiersza Tuwima nie wycofywałabym z kanonu lektur, ale rozmawiałabym o tym wierszu, właśnie w takim kontekście, o którym mówi prof. Maciej Gdula.

- zaznaczyła polityk.

 

 


 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura