Dobre wskaźniki. GUS: Bezrobocie w marcu mniejsze o 0,4 proc.

w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym - podał w środę GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.324,2 tys. wobec 1.383,4 tys. osób przed miesiącem.
 Dobre wskaźniki. GUS: Bezrobocie w marcu mniejsze o 0,4 proc.
/ pixabay.com
„Dane GUS dotyczące spadku bezrobocia w Polsce do 8,1 proc. pokazują, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką” – skomentowała wyniki raportu GUS premier Beata Szydło.

Jej zdaniem „dane, które każdego dnia w tej chwili ogłasza GUS potwierdzają, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, który realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości - plan, który został przygotowany pod kierownictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego, jest konsekwentnie realizowany przez wszystkie resorty, przynosi pozytywne efekty" - mówiła Szydło.

Premier zapewniła, że rząd będzie w dalszym ciągu realizował założenia Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. „Będziemy konsekwentnie ten program dalej kontynuować, ponieważ te dane ekonomiczne, które pokazują, że wzrastają pozytywne nastroje konsumenckie, wzrastają pozytywne nastroje przedsiębiorców, poprawiają się wszystkie wskaźniki dotyczące produkcji przemysłowej, dotyczące eksportu, dotyczące właśnie spadku bezrobocia - pokazują bardzo jasno, że plan gospodarczy, który realizujemy, jest planem idącym w dobrym kierunku” - powiedziała szefowa rządu.

Ponadto GUS poinformował, że obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, wzrosły w marcu  o 4,4 proc. rok do roku, po wzroście o 2,5 proc. w lutym.

Nowe zamówienia w przemyśle w marcu wzrosły w ujęciu rok do roku o 33 proc., po wzroście o 4,1 proc. rdr w poprzednim miesiącu.  W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 32,4 proc. w porównaniu ze spadkiem o 1,2 proc. w poprzednim miesiącu.
 
Z danych GUS wynika też, że przewozy ładunków w marcu wzrosły rok do roku o 11,1 proc. i wyniosły 45,4 mln ton
W transporcie kolejowym w marcu przewozy ładunków były wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 4,2 proc. i wyniosły 20,4 mln ton.  Transportem samochodowym zarobkowym w marcu przewieziono 19,9 mln ton ładunków, tj. o 13,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Źródło: Kurier PAP

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe