REKLAMA

Po upływie ultimatum PE dla KE ws. praworządności, Niemcy wzywają by wobec Polski: "Zdjąć białe rękawiczki!"

W wypracowanym przez Polskę i Węgry z niemiecką prezydencją porozumieniu dotyczącym tzw. "mechanizmu warunkowości", który wiąże wypłaty funduszy europejskich z tzw. określaną arbitralnie "praworządnością", miano „zyskać około dwóch lat”. Mechanizm tzw. warunkowości, wiążący tzw. praworządność z unijnymi funduszami, wszedł w życie, ale Polska i Węgry zaskarżyły to rozwiązanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie ma obowiązywać dżentelmeńsko-polityczna umowa, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE mechanizm ten nie będzie stosowany. Kolejnym elementem porozumienia ma być zawarcie w konkluzjach Rady Europejskiej deklaracji, że „państwa członkowskie zachowują swoje uprawnienia zapisane w traktatach, oraz że warunkowość ma być ograniczona do kwestii korupcyjnych”. Parlament Europejski wg. der Spiegel, widzi to jednak inaczej - UE może zmniejszyć finansowanie dla łamiących zasady państwa prawa (Rechtsstaatssündern), jednak Komisja Europejska nie chce na razie korzystać z nowego instrumentu. Parlament Europejski grozi teraz podjęciem kroków prawnych przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości - pisał w marcu w internetowej wersji der Spiegel Markus Becker.
Moritz Koerner Po upływie ultimatum PE dla KE ws. praworządności, Niemcy wzywają by wobec Polski:
Moritz Koerner / Screen YouTube FDPLandesverbandNRW

- Parlament Europejski chce wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby wreszcie uczyniła więcej dla ochrony praworządności w krajach takich jak Węgry czy Polska. W projekcie rezolucji, która ma zostać przyjęta w przyszłym tygodniu, główne grupy polityczne wzywają Komisję do wdrożenia nowo utworzonego mechanizmu praworządności. Jeżeli Komisja nie podejmie działań do 1 czerwca, Parlament rozważy wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

- pisał Becker

- Termin minął, a zatem w środę posłowie ponownie będą dyskutować nad tą kluczową dla UE kwestię i zagłosują nad nową rezolucją. To, czy w art. 265 Traktatu UE faktycznie jest mowa o możliwości podjęcia przez Parlamentowi Europejskiemu działań prawnych przeciwko innemu organowi UE, trzeba będzie dopiero wyjaśnić w dyskusji z udziałem poszczególnych frakcji parlamentarnych. Polityk FDP Moritz Körner, który był odpowiedzialny za przygotowanie marcowej rezolucji, uważa, że ​​nadszedł czas, aby w odniesieniu do Polski, Węgier czy Bułgarii „zdjąć wreszcie aksamitne rękawiczki”. Rządy prawa ulegają erozji w wielu częściach UE, zauważa parlamentarzysta i domaga się, aby przestać się jedynie przyglądać rozwojowi sytuacji.

-czytamy z kolei w internetowej wersji Sueddeutsche Zeitung w artykule "Praworządność w UE: Zdjąć wreszcie aksamitne rękawiczki"

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura