Putin o Pratasiewiczu: Niech on tam robi, co chce, niech walczy z reżimem

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek, by w operacji zatrzymania białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza uczestniczyły rosyjskie służby specjalne.
Działacz białoruskiej opozycji Raman Pratasiewicz Putin o Pratasiewiczu: Niech on tam robi, co chce, niech walczy z reżimem
Działacz białoruskiej opozycji Raman Pratasiewicz / Twitter/Franak Viacorka

Raman Pratasiewicz, został zatrzymany 23 maja po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair i od tamtej pory przebywa w areszcie. Jego zatrzymanie wywołało oburzenie społeczności międzynarodowej.

"Jakiś Raman Pratasiewicz"

Widziałem oświadczenie władz NATO o tym, że Rosja zapewne brała w tym udział, ale co ja mogę powiedzieć: NATO jest w niebezpieczeństwie, jeśli jego władze tak się wypowiadają. Ludzie po prostu nie rozumieją, jak takie procesy mogą przebiegać  powiedział Putin.

Dopytywany o zatrzymanie Pratasiewicza, Putin nazwał go "jakimś Ramanem Pratasiewiczem", którego "nie zna i nie chce znać". Niech on tam robi, co chce, niech walczy z reżimem  dodał.

Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Rosja posunęłaby się do zmuszenia do lądowania samolotu rejsowego, na którego pokładzie znajdowałby się pasażer poszukiwany przez władze rosyjskie.

Dziennikarz prowadzący rozmowę z Putinem na forum ekonomicznym w Petersburgu zauważył, że są ludzie, których Moskwa "poszukuje listem gończym" i pytał, czy Rosja zmusiłaby do lądowania samolot "lecący na przykład z Londynu do Tajlandii, gdyby na pokładzie był ktoś poszukiwany" i leciałby przez Moskwę.  Nie powiem odparł Putin.

Sytuacja Chodorkowskiego

Najbardziej znanym politycznym przeciwnikiem Kremla mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii jest były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski.

W grudniu 2020 roku Chodorkowski powiedział, że śledzą go niezidentyfikowani ludzie, których uznał za agentów rosyjskich służb specjalnych. Wyraził przekonanie, że ludzie ci zabiją go, jeśli tylko otrzymają taki rozkaz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe